راهنمای کامل نگهداری از استخر باز در زمستان

راه های نگهداری از استخر در زمستان

فصل گرم و سوزان تابستان که تمام می‌شود، فعالیت‌های آبی نیز از تب و تاب می‌افتند. بسیاری از افرادی که در باغ و ویلاهای خود استخر دارند، در فصل زمستان کاری برای نگهداری از استخرشان انجام نمی‌دهند و این می‌تواند بدترین کاری باشد که در حق سرمایه خود می‌کنند.

نگهداری از استخر در زمستان قواعد خودش را دارد و برای جلوگیری از یخ‌زدگی، خراب‌شدن کف‌کش، جلبک‌بستن سطح آب و پوسته‌شدن رنگ‌ها باید کاری کرد. در ادامه تمام نکات نگهداری استخر باغ در زمستان را خواهیم گفت تا در تابستان از شنا کردن در آن لذت ببرید.

بهترین زمان آماده‌سازی استخر برای فصل زمستان چه زمانی است؟

با شروع فصل پاییز و به‌دنبال آن زمستان، افراد زیادی به این نتیجه می‌رسند که دیگر قرار نیست از استخرشان استفاده کنند. اما این به این معنا نیست که استخر نیازی به نگهداری و مراقبت ندارد، بلکه باید بیشتر از فصل گرما به آن توجه کنید تا برای چند ماه آینده قابل استفاده باشد.

به‌طورکلی بهترین زمانی که متخصصان برای نگهداری از استخر در زمستان تخمین زده‌اند زمانی است که دمای هوا به 18 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و کم‌کم برگ‌های درختان شروع به ریزش می‌کنند. البته در مناطق مختلف تعیین دمای هوا متفاوت است و در کشور چهار فصل ایران ممکن است نگهداری استخر باغ در شهرهای مختلف، در بازه‌های زمانی متفاوتی انجام شود.

اگر در منطقه‌ای سرد و کوهستانی زندگی می‌کنید، بهترین زمان برای شروع محافظت از استخر، اواسط پاییز یعنی آبان‌ماه و یا اوایل زمستان و دی‌ماه، است. اما اگر در مناطق گرم کشور زندگی می‌کنید و با خطر بارش برف و یخبندان مواجه نیستید می‌توانید دیرتر این روند را شروع کنید. به‌هرحال با شروع کاهش، دما وقت آماده‌سازی استخر فرا می‌رسد.

نکات مهم آماده‌سازی استخر برای زمستان

اگر باغ شما در منطقه‌ای دور از محل زندگی‌تان قرار دارد و هرچند وقت یک‌بار به آنجا سر می‌زنید، بهتر است آخرین باری که به باغ می‌روید و متوجه سردشدن هوا می‌شوید برای آماده‌سازی استخر اقدام کنید.

پشت‌گوش‌انداختن این موضوع باعث می‌شود حجم کاری خودتان زیاد شود و فرآیند سخت‌تری را برای تمیزکردن استخر طی کنید. اگر در اطراف استخر درخت وجود دارد، با شروع فصل پاییز شروع به ریزش برگ می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود برگ‌های زیادی در استخر جمع شوند و پاک‌سازی آن‌ها زحمت و زمان زیادی از شما بگیرد.

اولین اقدامی که باید انجام دهید، این است که هرگونه زباله، برگ درختان و جبلک‌ها را از سطح آب استخر، با توری بگیرید. این کار زحمت شما را برای مراحل بعدی کم می‌کند. در ادامه کارهایی که باید به‌ترتیب برای نگهداری از استخر در زمستان انجام دهید را توضیح خواهیم داد.

سطح آب را کم کنید

بعد از اینکه استخر را به‌‌طور کامل تمیز کردید، نوبت آن رسیده که آب‌های اضافی را خالی کنید. اما مقدار آب باقی‌مانده در استخر چقدر باید باشد؟ برای اینکه از سرریزشدن آب به‌دلیل بارندگی و آب‌شدن برف جلوگیری کنید، بهتر است سطح آب را تا زیر دهانه پمپاژ آب پایین بیاورید. البته برخی از کارشناسان این حوزه معتقدند که بهتر است باز هم از این سطح پایین‌تر برود و تا 15 الی 20 سانتی‌متر زیر دهانه آب را کاهش دهید.

کلر را تنظیم کنید

در مرحله بعد باید از متعادل‌بودن مقدار کلر موجود در آب باخبر شوید. شاید تصور کنید این کار اهمیتی ندارد و قطعاً با گذشت زمان سطح کلر به‌میزان زیادی کاهش یافته است، اما باید بدانید که این کار برای جلوگیری از کدرشدن آب، رشد جلبک‌ها، پوسته‌پوسته‌شدن رنگ‌ها و خوردگی دیوارها بسیار مهم است. این کار به‌سادگی و با خرید یک کیت تست کلر و غلظت شیمیایی استخر، امکان پذیر است.

ماده جلبک‌کش بریزید

یک کار هوشمندانه‌ای که می‌توانید بکنید این است که محلول جلبک‌کش زمستانی را به آب موجود در استخر اضافه کنید. این کار از رشد جلبک‌ها جلوگیری می‌کند و به شفاف‌ماندن آب در طول دوره‌ای که کسی از آن استفاده نمی‌کند، کمک می‌کند. بهتر است هنگام خرید، دوز و مقداری مصرفی را از فروشنده جویا شوید تا به دیواره‌ها و کف استخر آسیب وارد نشود.

لوله‌ها را از آب خالی کنید

با پایین‌آمدن دما باید حواستان به پمپ‌ها، فیلترها و گرم‌کن‌های آب باشد و آن‌ها را تخلیه کنید. این اقدام باعث جلوگیری از یخ‌زدگی و ترکیدن لوله‌های می‌شود.

ضدیخ بریزید

تا اینجا نگهداری از استخر در زمستان کار سختی بود؟ قطعاً نه، اگر تمام این مواردی که تا اینجا گفته شد و مواردی که در ادامه ذکر می‌شود را با‌دقت انجام دهید، از بسیاری از هزینه‌های احتمالی که در آینده با آن روبه‌رو می‌شوید، کم خواهید کرد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. ماده دیگری که می‌توانید از فروشگاه‌های فعال در حوزه استخر بخرید ضدیخ استخر است. این ماده را باید به خطوط لوله‌کشی و پمپ‌ها اضافه تا از یخ‌زدگی لوله‌ها جلوگیری کنید. حتماً قبل از استفاده، درباره مقدار و میزان مصرفی از فروشنده سوال کنید.

لوازم جانبی استخر را جمع کنید

بهتر است وسایلی که برای شناکردن در تابستان از آن استفاده می‌کردید را در زمستان جمع و در محیط خانه یا باغ از آن نگه‌داری کنید تا دوباره فصل گرما از راه برسد. در صورت امکان وسایلی مثل نردبان و تخته پرش را جدا کنید. ممکن است این وسایل یخ بزنند و از عمر آن‌ها کاسته شود.

به‌صورت هفتگی نظارت کنید

اگرچه در طول زمستان از استخر استفاده نمی‌کنید، اما این دلیل موجهی نیست که آن را چک نکنید. بررسی‌های دوره‌ای به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید همه چیز مرتب است و در صورت بروز مشکل، زودتر از اینکه آسیب جدی وارد کند، آن را برطرف کنید.

پمپ استخر را روشن کنید

در مناطقی که زمستان بسیار سردی ندارند و معتدل هستند، ممکن است لازم باشد پمپ استخر را برای چند ساعت در روز روشن کنید. این کار باعث می‌شود از یخ‌زدگی پمپ و لوله‌ها جلوگیری شود و آسیبی به عملکرد آن‌‌ها وارد نشود. اگر شک دارید که باید این کار را انجام دهید یا خیر، بهتر است از کارشناسان فعال در این زمینه مشاوره بگیرید تا با یک سهل‌انگاری، به سرمایه خود خسارت وارد نکنید.

نحوه نگهداری استخر روباز در زمستان

در بسیاری از باغ‌ها، استخر در فضای باز و در محوطه طراحی شده است. با فرارسیدن فصل سرما نحوه نگهداری استخر در زمستان، اهمیت بیشتری نسبت به استخرهای داخل ساختمان دارد. چراکه استخرهای روباز مستقیم در معرض هوای سرد، باران و برف قرار می‌گیرند و احتمال یخ‌زدگی بیشتری دارند.

برای نگهداری از استخر در زمستان باید به فکر تهیه روکش استخری یا سقف متحرک باشید. این روکش و یا پوشش‌ها برای محافظت از استخر در برابر زباله‌ها، باران و برف و روکش‌ها در انواع و مدل‌های مختلف با کاربری‌های متفاوت، طراحی شده‌اند.

پرکاربردترین نوع آن‌ها، روکش زمستانی استخر است که در زمانی که برای مدت طولانی، مثل زمستان یا تعطیلات از استخر استفاده نمی‌کنید، آن را روی محوطه استخر می‌کشید و این گونه از ریختن زباله‌ها، برگ‌ها، جلبک‌بستن، و خطر افتادن حیوانات جلوگیری می‌شود.

اما باید استخر و روکش زمستانی را به‌طور مرتب بررسی کنید. اگر زباله و حیوانی روی سطح روکش افتاده آرام آن را بردارید. حتی اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که با بارش شدید برف همراه است حتماً به‌صورت منظم برف‌ها را از روی سطح روکش پارو کنید تا از خراب‌شدن آن جلوگیری کنید.

چند نکته مهم نگهداری از استخر در زمستان

نکته مهمی که در نگهداری از استخر در زمستان مورد اهمیت است این است که کارهایی که گفته شد را پشت‌گوش نیندازید و در اولین فرصتی که هوا رو به سردشدن می‌رود و می‌دانید که دیگر نمی‌توانید از استخر استفاده کنید، نسبت به زمستانی‌کردن استخرتان اقدام کنید.

اگر مراحلی که در این مطلب ذکر شد را به ترتیب انجام دهید، با تمام‌شدن زمستان و فرارسیدن فصل شنا می‌توانید از استخرتان به‌خوبی استفاده کنید. اما اگر نسبت به نگهداری از استخرتان کم‌لطفی کرده باشید، باید هزینه و وقت زیادی را برای تعمیرات لوله‌ها و دیگر قسمت‌های آسیب دیده صرف کنید.

نکته مهم دیگر این است که با خرید روکش استخری می‌توانید زحمت خود برای نگهداری از استخر در زمستان را کم کنید.

در ادامه تعدادی از مزایای این روکش‌ها را باهم مرور می‌کنیم.

  • جلوگیری از غرق‌شدن و افتادن احتمالی
  • جلوگیری از دسترسی کودکان و حیوانات خانگی به آب
  • دورنگه‌داشتن زباله‌ها و شاخ‌وبرگ‌ها از داخل استخر
  • جلوگیری از تبخیر آب
  • جلوگیری از آسیب‌رسیدن به رنگ و دیواره‌های استخر

با توجه به تولید انواع مختلف این روکش‌ها، این شما هستید که باید اولویت‌ها، نیازها و شرایط آب‌و هوایی خود را در نظر بگیرید تا یک جنس مناسب را انتخاب کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

از قدیم گفته‌اند هرکه بامش بیش، برفش بیشتر! اگر استخر دارید و در تابستان گرم از آب‌تنی در آن لذت می‌برید، باید بدانید که استخر مانند سایر تاسیسات خانه نیاز به نگهداری دارد؛ مخصوصاً اگر در فضای باز ساخته شده باشد. سعی کردیم تمام نکاتی را که درباره نگهداری از استخر در زمستان باید بدانید برای شما توضیح دهیم. بهتر است در اواسط پاییز نسبت به آماده‌سازی استخرتان برای زمستان اقدام کنید تا با بارش ناگهانی برف و باران، غافلگیر نشوید.