دیوار سبز یا گرین وال طبیعی و مصنوعی چیست؟

گرین وال دکوراتیو

همه ما در سطح شهر دیوارهایی پوشیده از گیاه را دیده‌ایم. این دیوارهای سرسبز، حس خوبی به انسان می‌دهند و بیشتر افراد فکر می‌کنند، روییدن گیاه بر دیوار و پوشاندن آن کاملا اتفاقی است. اصطلاح دیوار سبز یا “Green Wall” به چنین سازه‌هایی گفته می‌شود که سبکی از نماکاری در محیط‌های شهری به حساب می‌آید.

این دیوارها که با عناوین دیوارهای گیاهی، دیوارهای زنده یا باغ‌های عمودی نیز شناخته می‌شوند، در سال‌های اخیر به بخش مهمی از طراحی نمای شهری تبدیل شده‌اند. گنجاندن طبیعت زنده در محیط‌های شهری نه‌تنها آنان را جذاب‌تر می‌کند، بلکه فواید و اهداف دیگری نیز دارد. برای آن که با دیوار سبز، ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

دیوار سبز

دیوار سبز چیست؟

در یک تعریف کوتاه، گرین وال به رویش گیاه روی یک سطح عمودی می‌گویند. این دیوارها سازه‌هایی هستند که گیاهان مختلفی به آن‌ها متصل و باعث زنده‌شدن محیط می‌شود و مزایای فراوانی دارد. اول از همه، نمی‌توان مزایای بصری دیوار زنده را نادیده گرفت. قطعات چشم‌نواز می‌توانند تأثیر زیادی در تزئین یک محیط شهری ساخته‌شده از بتن و آجر بگذارند، بنابراین جایگزین‌هایی مفید و ارزشمند برای باغبانی و دکوراسیون داخلی هستند.

تاریخچه دیوار سبز یا گرین وال

تاریخچه دیوار سبز به 600 سال قبل برمی‌گردد و مربوط به باغ‌های معلق بابل است. در این باغ‌ها گیاهان فروانی دیوارها را احاطه می‌کردند و به‌طورطبیعی دیواری از گیاه می‌ساختند. بااین‌حال ایده گرین وال اولین بار در سال 1938 در دانشگاه ایلینوینز اورابا، توسط شخصی به نام «استنلی هارت» معرفی شد. او به معرفی این سازه در زیباسازی محیط اشاره کرده بود. اما بعدها «پاتریک بلان» که او را پدرخوانده دیوار گیاهی می‌نامند، معروف‌ترین دیوارهای سبز موزه دوکوای پاریس را ساخت که جرقه‌ای انقلابی در معماری بود.

انواع دیوار سبز

انواع دیوار سبز در دکور خانه یا محوطه سازی

معمولا سه نوع دیوار سبز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

دیوار سبز طبیعی یا زنده

به دیواری که از گیاهان طبیعی و قابل‌رشد در آن استفاده شده است، دیوار طبیعی یا زنده می‌گویند. این دیوار به‌خاطر خاصیت گیاهان در جذب دی‌اکسیدکربن و انتشار اکسیژن به محیط، بسیار اهمیت دارد. اگر چنین دیواری در خانه خود داشته باشید، هوای لطیف و باطراوت را تجربه می‌کنید. همچنین زیبایی گیاهان طبیعی و شادابی آن‌ها، حس سرزندگی به ساکنین منتقل می‌کند.

خرید گرین وال طبیعی

معمولا از گیاهان مخصوصی در دیوار گیاهی استفاده می‌شود. این گیاهان باید بومیِ منطقه باشند تا بتوانند در حیاط یا خیابان‌ها دوام بیاورند. در داخل آپارتمان که معمولا درجه هوا ثابت است، بیشتر از گیاهان تزئینی استفاده می‌شود.

آبیاری قدیمی و سنتی یکی از روش‌های آبیاری دیوار طبیعی است. در این روش به‌صورت مستمر و در فاصله‌های زمانی نامنظم آبیاری صورت می‌گیرد. این روش موجب هدررفت آب می‌شود و جز در موارد محدود کاربرد ندارد. روش دوم آبیاری هوشمند یا اتوماتیک است. در این روش به‌صورت سیستمی آبیاری انجام می‌شود. مزایای این روش جلوگیری از هدررفتن آب و قارچی‌شدن گیاه است. برای آبیاری گرین وال این روش پیشنهاد می‌شود.

دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز مصنوعی

به‌جای استفاده از دیوارهای طبیعی که نیازمند آبیاری و رسیدگی مستمر است، می‌توانید دیوار سبز مصنوعی در محل موردنظر خود نصب کنید. این دیوار هم مانند دیوار طبیعی همان زیبایی و جلوه را دارد، با این تفاوت که گیاهان آن مصنوعی است و نیاز به آبیاری و رسیدگی مستمر ندارد. این دیوارها با توجه به نمای موردنظر قابل‌نصب در داخل و بیرون ساختمان هستند. البته پیشنهاد می‌شود از این نوع دیوار در داخل ساختمان‌ها، پذیرایی، راهروها و اتاق‌های بزرگ استفاده کنید.

قیمت گرین وال مصنوعی

گرین وال آکاردئونی

دیوار آکاردئونی هم یک نوع از دیوار مصنوعی است، با این تفاوت که قابلیت جمع‌شدن دارد. این دیوار به‌صورت آکاردئون است و با کمی فشار از اطراف جمع می‌شود. از این دیوار بیشتر برای محیط‌های حیاط خلوت، تراس و بالکن‌ها استفاده می‌شود. ابعاد دیوار آکاردئونی با توجه به محل نصب مشخص می‌شود. جنس گیاهان این دیوار نیز مصنوعی است و در محیط حیاط‌های بزرگ خیلی جذاب به نظر نمی‌رسد.

نحوه اجرای گرین وال طبیعی

دیوارهای سبز در زمینه اجرا انواع مختلفی دارد که براساس نوع اتصال، مکان فضای سبز، سیستم آبیاری متفاوت است. معمولا برای آنکه بتوانید یک دیوار گیاهی زیبا در خانه یا محل کار خود داشته باشید، اولین نیاز، وجود یک دیوار مناسب است. بااین‌حال برخی از سازه‌ها نیاز به چنین چیزی ندارند، زیرا مانند یک دیوار پیش‌‌ساخته می‌شود در یک فضای مناسب آن را قرار داد.

براساس جایی که دیوار گیاهی قرار می‌گیرد، شرایط مختلفی وجود دارد. اگر بخواهید در فضای داخل آپارتمان یا شرکت از دیوار سبز استفاده کنید، باید از گیاهان مناسب داخلی استفاده شود، چراکه فضای داخلی دستخوش تغییرات دمایی زیاد نیست. اما در فضای بیرون آپارتمان یا شرکت، مثل حیاط یا خیابان، تغییرات دما زیاد است و هر گیاهی را نمی‌توان انتخاب کرد. برای دیوار حیاط یا خیابان بهتر است از گیاهانی استفاده شود که مقاومت بیشتری نسبت به نوسان دما دارند.

همچنین براساس نحوه اتصال دیوار زنده، می‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد. یکی اتصال به دیوار اصلی است که قابلیت جابه‌جایی را ندارد. دیگری اتصال مستقل یا اتصال به یک سازه جدا از دیوار اصلی است که به روش‌های متنوعی این کار انجام می‌شود.

اجرای دیوار سبز مصنوعی

اجرای دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز مصنوعی به ۲ شکل ریسه‌ای و پنلی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نیاز و سلیقه خود هر کدام را تهیه کنید. پنل‌های دیوار مصنوعی در اندازه‌های متنوعی به شکل‌های مستطیل و مربع وجود دارد. فقط دقت کنید جنس گیاهان مصنوعی این پنل‌ها از متریال نو و مرغوب باشند. پس از تهیه این پنل‌ها می‌توانید در داخل ساختمان با منگنه صنعتی آن‌ها را کنار هم در ابعادی که می‌خواهید، به دیوار میخکوب کنید. برای نصب این پنل‌ها در حیاط و محیطی که دیوار سیمانی یا سنگی است، از رول پلاک استفاده می‌شود.

برای نصب دیوار مصنوعی ریسه‌ای نیز می‌توانید با توجه به اینکه بافت اصلی گچ یا سیمان یا سنگ است، از منگنه یا رول پلاک استفاده کنید. با این تفاوت که دیوار‌های ریسه‌ای روی یک طناب قرار دارند و باید آن‌ها را در کنار هم با فاصله مناسب نصب کنید تا جلوه خوبی داشته باشد.

ویژگی‌های دیوار سبز دکوری

این دیوارها در فضای باز و داخلی برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. بسته به مناسب‌ترین راه‌حل برای هر فضا، می‌توان از طیف وسیعی از مواد و گیاهان آن را ساخت. این دیوارها در فضای باز در درجه اول، عناصر بصری هستند. اگرچه آن‌ها می‌توانند مقرون‌به‌صرفه باشند زیرا دمای هوا را کاهش می‌دهند، آب باران را جذب می‌کنند یا عایقی برای ساختمان محسوب می‌شوند؛ اما مهم‌ترین ویژگی این دیوارها آن است که فضای سبز را با مناظر زمخت شهری ادغام می‌کند. البته دیوارهای طبیعی از نظر شرایط اقلیمی محدودیت‌هایی دارند چون اگر این دیوارها شرایط اطراف خود را تحمل نکنند به سازه آسیب می‌زنند.

گرین وال داخل ساختمان، نگهداری راحت‌تری دارد. زیبایی فضای داخلی ساختمان و ایجاد طراوت در هوای آن از ویژگی‌های این نوع دیوار است. از طرفی فضای داخلی برای گیاهان ملایم‌تر است. تغییراتِ کمِ دما در داخل ساختمان باعث می‌شود تا برای انتخاب گیاهان دیوار سبز دست‌تان بازتر باشد. گیاهان گرمسیری و گیاهان آپارتمانی گزینه‌های مناسبی برای فضای داخلی محسوب می‌شوند.

مزایای استفاده از دیوار گیاهی چیست؟

با کمبود فضای سبز در شهرها، دیوارهای زنده می‌توانند فضاهای شهری را زیباتر کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند کیفیت هوا را بهبود بخشند و فضای سالمی به وجود بیاورند. در فضای خانه با جذب دی‌اکسیدکربن و انتشار اکسیژن، هوا را تازه می‌کنند. در ادامه به مهم‌ترین مزایای دیوار سبز می‌پردازیم.

به محیط‌ زیست کمک می‌کنند

این دیوارهای طبیعی به محیط‌زیست کمک می‌کنند. گیاهان با تصفیه هوا به پاک‌سازی هوا و با قابلیت کاهش صدا، به کاهش آلودگی صوتی کمک می‌کنند. آن‌ها مقدار مونوکسیدکربن در هوا را کاهش می‌دهند و آلاینده‌ها را با تبدیل به اکسیژن تمیز و شفاف، فیلتر می‌کنند.

زیبایی بصری دارند

در جامعه مدرن ما همه چیز ظاهر است و ظاهری زیباتر و بهتر از طبیعت وجود ندارد. یک دیوار با طراحی خوب می‌تواند ظاهر ساختمان را به‌شدت زیبا کند و رنگ و بافتی را اضافه کند که از مد نمی‌افتد. اگر به جنگل یا محیط غیرشهری سفر کرده باشید، پوشش گیاهی فراوان حس رهایی به شما می‌دهد. حالا فکر کنید این زیبایی در قالب یک دیوار در فضای پذیرایی شما باشد و هر روز بتوانید اکسیژن تازه تنفس کنید.

دیوارهای زنده هزینه‌های انرژی را کاهش می‌دهند

دیوارهای زنده یا طبیعی به زیست ما در شهر کمک می‌کنند. برخلاف آجر و بتن که با جذب نور خورشید در خود، گرم می‌شوند، گیاهان این گرما را در خود جذب نمی‌کنند. به‌همین‌خاطر محیطی که پر از گل و گیاه است معمولا در گرم‌ترین روز سال هم هوایی معتدل دارد. متعادل‌کردن محیط توسط گیاهان بهترین روش برای مقابله با گرما است. از طرفی در زمستان نیز این دیوارها مثل عایق عمل می‌کند و مانع از ورود سرما می‌شوند و از این طریق هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش می‌دهند.

دیوارهای گیاهی به کاهش سروصدا کمک می‌کنند

پوشش گیاهی به‌طورطبیعی، صداهای فرکانس بالا را مسدود می‌کند، درحالی‌که به لحاظ ساختاری می‌تواند به کاهش نویز فرکانس پایین هم کمک کند. مدت‌هاست که از گیاهان برای کاهش سروصدا در آزادراه‌ها و دیگر جاده‌های سراسر آمریکای شمالی و اروپا استفاده می‌شود. این دیوارها در فضای خانه هم چنین خاصیتی دارند. اگر توجه کرده باشید، در پارک‌ها یا محیط‌هایی که پوشش گیاهی وجود دارد، با آنکه انسان‌های زیادی حضور دارند اما سروصدای کمی می‌شنوید.

دیوار سبز برای روحیه افراد خانه یا کارکنان خوب است

نزدیک‌بودن به گیاهان می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامتی فرد داشته باشد. در واقع، مطالعات نشان داده است که حتی دیدن طبیعت در محیط کار می‌تواند رضایت شغلی را افزایش دهد. نصب یک سازه پیشرفته مانند یک دیوار سبز زنده همچنین به کارکنان این پیام را می‌دهد که مدیران شرکت برای آنان محیط باطراوتی را فراهم می‌کنند.

معایب و مشکلات دیوار سبز

این دیوارها در کنار مزایای زیاد، معایبی دارند که می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این معایب بیشتر زمانی به وجود می‌آید که به نکات اصولی در نصب و اجرا توجه نمی‌شود. اولین نکته، آلرژی ساکنین به گیاهان رشدکرده در دیوار است. معمولا برخی افراد به برخی گیاهان حساسیت دارند و اگر در نزدیکی آن قرار بگیرند، عطسه می‌کنند.

یکی دیگر از معایب این دیوارها زیرسازی نادرست در محل ریشه‌های گیاهان است. اگر ریشه‌های گیاهان به بافت اصلی دیوار نفوذ کنند، آن را تخریب می‌کنند و هزینه زیادی برای صاحب ملک خواهند داشت.

سنگینی روی دیوار اصلی هم از مشکلات دیگری است که می‌تواند به وجود بیاید. حجم گیاهانی که بر روی دیوار رشد می‌کنند گاهی خارج از کنترل می‌شود و به دیوار اصلی آسیب می‌زند.

نگهداری و رسیدگی مستمر نیز می‌تواند از معضلات این نوع دیوار باشد. البته کسی که از گرین وال زنده استفاده می‌کند قبل از اجرای آن باید تمامی این مشکلات را بداند.

اما مهم‌ترین عیب دیوار زنده یا طبیعی، آن است که زمینه‌ساز بستری برای ورود حشرات به داخل ساختمان می‌شود. بسیاری با وجود گیاهان در خانه مشکلی ندارند اما به‌هیچ‌وجه علاقه‌مند ورود حشرات نیستند. این مشکل می‌تواند بسیار اساسی باشد و شما را به‌طورکلی از نصب دیوار منصرف کند. ما پیشنهاد می‌کنیم اگر این معایب شما را اذیت می‌کند به‌جای منصرف‌شدن کلی به‌سراغ دیوار سبز مصنوعی بروید که هیچ کدام از معایب گیاهان زنده را ندارند.

فروش دیوار سبز

فروش دیوار سبز

مانند هر کار اجرایی و تخصصی دیگری شما پیش از خرید و نصب نیاز به راهنمایی یک متخصص دارید. برای تهیه دیوار سبز زنده ابتدا باید محل آن و ابعادی که می‌خواهید را مشخص کنید. البته برای دیوار سبز زنده نیاز به مقداری فضا در زمین کنار دیوار، برای کاشت گیاهان خواهید داشت. برای همه این موارد بهتر است با یک کارشناس صحبت کنید. در دیوار مصنوعی فقط به دیوار نیاز دارید. شما می‌توانید دیوار مصنوعی را خودتان تهیه و نصب کنید. هر چند ما پیشنهاد می‌کنیم از یک شرکت معتبر در تهیه و نصب آن کمک بگیرید.

سخن پایانی

دیوار سبز یک ایده عالی برای زندگی امروزی محسوب می‌شود، چرا که حالا کمتر کسی خانه‌های حیاط‌دار با باغچه و درخت دارد. امروزه زندگی آپارتمانی و صنایع فلزی و سنگی اطراف، ما را از طبیعت و سرسبزی دور کرده است. برای جبران این دوری و بازگشتن به طبیعت که ریشه ما از آن است، باید طبیعت را وارد زندگی خود کنیم.

اما این کار آن‌قدرها هم راحت نیست. گرین وال بهترین راه برای نزدیک‌شدن به طبیعت در زندگی و کار است. این دیوارها علاوه‌بر القای حس شادابی و طراوت، مزایای زیادی دارند که به آن‌ها اشاره شد. از طرفی پیوند ما با طبیعت به‌واسطه چنین دیوارهایی دیگر گسسته نمی‌شود و حضورشان به زیبایی محیط کمک فراوانی می‌کند.

آیا دیوار سبز به نور خورشید نیاز دارد؟

بله، دیوار سبز به نور خورشید برای رشد گیاهان طبیعی نیاز دارد. نور خورشید انرژی لازم برای عملیات فتوسنتز را فراهم می‌کند که گیاهان برای رشد و زنده ماندن خود به آن نیاز دارند. در مواقعی که نور خورشید کمتری در دسترس است، ممکن است نیاز به نورهای مصنوعی داشته باشید تا گیاهان به نور کافی دسترسی داشته باشند.

آیا دیوارهای سبز به آب نیاز دارند؟

بله، دیوارهای سبز به آب برای رشد گیاهان نیاز دارند.

آیا نگهداری دیوارهای سبز آسان است؟

نگهداری دیوارهای سبز می‌تواند آسان یا دشوار باشد و وابسته به نوع گیاهان، سیستم آبیاری، شرایط محیطی، و تعهد شما باشد.

عمر دیوارهای سبز چقدر می باشد؟

عمر دقیق دیوارهای سبز بستگی به عواملی مانند نوع گیاهان، شرایط محیطی، نگهداری، نصب و استفاده انسانی دارد و ممکن است متغیر باشد.

یک دیوار سبز چقدر آب نیاز دارد؟

مقدار دقیق آب مورد نیاز برای یک دیوار سبز به نوع گیاهان، شرایط محیطی، و سیستم آبیاری بستگی دارد. بهترین راه برای تنظیم میزان آب، مشورت با یک منبع تخصصی است که در طراحی دیوار سبز شما دخیل است.