آموزش بهترین روش های ساخت استخر در باغ با کمترین هزینه

مراحل ساخت استخر در باغ

وجود استخر در باغ یکی از امکانات تفریحی و رفاهی آن به‌حساب می‌آید و به ارزش ملک شما اضافه می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلفی برای این کار اقدام کنید که احداث استخر روی زمین، داخل زمین، ساخت استخر روباز و سرپوشیده از رایج‌ترین آن‌ها است.

آشنایی اصولی با مراحل احداث از جمله انتخاب محل ساخت و نوع استخر در حیاط ویلاها و باغ‌ها به‌میزان چشم‌گیری بر کاهش هزینه‌های احداث آن اثر خواهد گذاشت. اگر می‌خواهید، با مراحل احداث، تجهیزات و اقدامات اولیه موثر بر کاهش هزینه‌های ساخت استخر در باغ بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل ساخت استخر در باغ: پیش نیازهای ساخت استخر باغ

ساخت استخر در باغ

برای ساخت استخر باغ ارزان باید به مواردی مانند برخورداری آن از طول، عرض و عمق مناسب توجه داشته باشید. حداقل طول یک استخر کوچک سه برابر قد یک انسان بالغ معادل ۶ متر، عرض آن دو برابر عرض بدن یک انسان بالغ و برابر با 4 متر برآورد می‌شود. برای ساخت استخر کوچک در باغ باید حداقل یک متر عمق در نظر بگیرید. مراحل ساخت استخر باغ عبارت‌اند از:

انتخاب محل ساخت استخر در باغ

پیش از انجام گودبرداری باید فضایی خالی را در اطراف استخر به‌منظور رفت‌وآمد در نظر بگیرید. بهترین مکان، فضایی به دور از درخت‌ها و ریشه‌های گیاهان است. در غیر این صورت به زیرساخت‌ها، کف‌سازی‌ها و تاسیسات استخر آسیب وارد خواهد شد. همچنین ریزش برگ درختان به داخل آب نیاز به نظافت مداوم آن را افزایش خواهد داد. نصب استخر در باغ در محلی آفتاب‌گیر و به‌دور از وزش باد، از سرد شدن آب آن و تبخیرش جلوگیری می‌کند.

انتخاب نوع استخر

انواع استخر روکار و تو کار

استخرها بر اساس روش نصب در دو دسته روکار و توکار طبقه‌بندی می‌شوند. استخرهای روکار روی زمین ساخته شده‌اند و برای احداث آن‌ها نیازی به انجام اقداماتی مانند گودبرداری ندارید. بیشتر آن‌ها به‌صورت پیش‌ساخته به‌فروش می‌رسند.

استخرهای توکار خود در سه زیرمجموعه بتنی، فایبرگلاس و وینیل لاینر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • از مزایای نصب استخرهای بتنی باید به مواردی مانند امکان احداث در شکل و ابعاد مورد نظر و مقاومت و استحکام بسیار بالا اشاره کنیم.
  • استخرهای فایبرگلاس به‌صورت یک‌تکه و پیش‌ساخته تولید می‌شوند و پس از انجام عملیات حفاری در داخل زمین قرار می‌گیرند. زمان نصب کوتاه و مقاومت در برابر عواملی مانند ترک‌خوردگی و آلودگی مهم‌ترین مزایای نصب آن‌ها است.
  • استخرهای وینیل لاینر که با نام استخرهای وینیلی نیز شناخته می‌شوند، به‌وسیله دیواره‌های پانلی تولید شده‌اند. این دیواره‌ها پس از اتصال روی یک پایه بتنی قرار می‌گیرند و در نهایت یک روکش وینیلی تمامی سطح استخر را می‌پوشاند. قابلیت سرویس و نگهداری آسان و طراحی در تمامی اشکال و ابعاد بعضی از مزایای احداث این محصول به‌شمار می‌روند.

خرید تجهیزات ضروری برای ساخت استخر در باغ

تجهیزات ساخت استخر

تجهیزات ضروری برای احداث استخر شامل فیلتر شنی، پمپ تصفیه آب، کلرزن خطی، سیستم ضدعفونی، مبدل حرارتی و اسکیمر استخری می‌شوند. لوازم آب‌بندی، کاشی استخری و چراغ استخر از دیگر تجهیزاتی‌ هستند که به آن‌ها نیاز خواهید داشت. نقش فیلتر شنی و پمپ تصفیه آب در ساخت استخر در باغ جلوگیری از آلوده شدن آب است.

کلرزن خطی و سیستم ضدعفونی نیز وظیفه تنظیم میزان کلر و کمک به افزایش پاکیزگی آن را بر عهده دارند. مبدل‌های حرارتی آب گرم دیگ یا مدار آب گرم خورشیدی، آب استخر را گرم نگه می‌دارند. اسکیمر استخری در لبه‌های تمامی استخرهای استاندارد به‌چشم می‌خورد. این وسیله آلودگی‌های شناور در آب را پیش از ته‌نشین شدن به خود جذب می‌کند.

طراحی شکل استخر مطابق محیط باغ

طراحی و ساخت استخر در باغ منطبق با شکل محیط به افزایش زیبایی و نمای هرچه بیشتر فضای باغ منجر خواهد شد. نقشه‌کشی دقیق و معماری اصولی بعضی از راهکاریی‌ هستند که کمک می‌کنند به این هدف برسید. اولین موضوعی که هنگام نقشه‌کشی مورد توجه قرار می‌گیرد، روباز یا سرپوشیده بدن استخر است.

توجه به این مساله به انتخاب بهترین مکان برای احداث آن کمک می‌کند. موقعیت نور خورشید و وزش باد از دیگر مواردی‌ است که معماران در زمان ساخت استخر به آن‌ها توجه می‌کنند. بعضی از زیباترین و معمول‌ترین طرح‌های استخرهای قابل احداث در باغ‌ها عبارت‌اند از استخرهای مستطیلی، دایره‌ای، بیضی، خمیده و ترکیبی. استفاده از نورپردازی مناسب و تجهیزات دکور استخر نیز در افزایش زیبایی محیط تاثیر چشم‌گیری دارد.

انجام کارهای اولیه به صورت دستی برای کاهش هزینه ها

ساخت استخر کوچک در باغ

انجام کارهای اولیه ساخت استخر در باغ به‌صورت دستی به‌منظور کاهش هزینه‌های احداث است. بااین‌حال، انجام این اقدامات نیازمند آموزش اصولی است. با آموزش اصولی میتوانید مدت زمان ساخت استخر را کاهش دهید و نتیجه مهندسی شده بهتری بگیرید.

از جمله اقداماتی که نقش موثری در کاهش هزینه‌های ساخت استخر باغ ارزان ایفا می‌کنند، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

گودبرداری

بررسی محل ساخت، نقشه‌کشی دقیق، حفاری خاک با عمق مناسب و زیرسازی مراحل ابتدایی گودبرداری را شامل می‌شوند. عمل گودبرداری تنها برای احداث استخرهای توکار کاربرد دارد.

لوله کشی

لوله‌کشی حرفه‌ای یکی از اقداماتی است که در حفظ کیفیت و تصفیه آب موثر است. از جمله ابزارهایی که نیاز خواهید داشت، باید سیستم تصفیه، پمپ، واشر و اتصالات الکتریکی را نام ببریم.

آرماتوربندی

آماتور بندی استخر

بی‌توجهی به برخورداری استخر از مقاومت و استحکام بالا ممکن است باعث بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیری شود. آرماتوربندی اصولی از احتمال ایجاد ترک و نشست استخر پس از آب‌گیری را از بین می‌برد.

بتن ریزی

بتن‌ریزی از دیگر عوامل موثر در افزایش استحکام استخرها است. بتن‌ریزی استخر با استفاده از مواد اولیه متنوعی از جمله گانیت و شاتکریت انجام می‌شود.

نصب سرامیک استخر

بهره‌گرفتن از مواد اولیه بندکشی با مقاومت بالا مهم‌ترین اصلی است که باید در هنگام نصب سرامیک استخر در نظر داشته باشید. بی‌توجهی به این موضوع تمام هزینه‌ها و زحمات شما را از بین می‌برد. از طرفی نتیجه استفاده از کاشی‌های معمولی نفوذ آب و ترک خوردن بدنه اصلی استخر است. به‌همین دلیل بهتر است کاشی‌های شیشه‌ای و سرامیکی را تهیه کرده و نصب کنید.

نصب تجهیزات ساخت استخر در باغ

پمپ، سیستم لوله‌کشی، دیگ و مخزن برای آبرسانی از جمله تجهیزات مورد نیاز برای احداث استخر هستند. لوازم مورد نیاز برای تصفیه آب و تمیز نگه داشتن آب استخر نیز شامل پمپ تصفیه، فیلتر شنی و کلرزن می‌شوند. زمان ساخت استخر در باغ به استفاده از آن‌ها و تجهیزات دیگر مانند پکیج‌های دیواری یا زمینی، هیتر، دیگ و مشعل توجه کنید.

آب‌بندی استخر

آب‌بندی استخر شامل اقداماتی مانند کاشی‌کاری، اندودکاری سیمانی و روکش کردن استخر با استفاده از موادی مانند اکریلیک، پلی یورتان و اپوکسی است. استفاده از میزان مناسب رزین، ورق‌های ژئوممبران، ایزوگام و قیرگونی از مهم‌ترین نکاتی‌اند که باید هنگام آب‌بندی استخر به آن‌ها توجه کنید.

مشاهده ویدیوهای آموزشی ساخت استخر

ساخت استخر در باغ یک مهارت تخصصی است که برای انجام آن به آموزش‌های اصولی نیاز دارید. مشاهده ویدیوهای آموزشی احداث استخر به شما امکان می‌دهد تا اجرای این مکان را بدون هیچ عیب و نقصی انجام دهید. خرید دوره آموزش ساخت استخر از مبتدی تا حرفه ای این امکان را برایتان فراهم می‌کند که بر تمامی مراحل ساخت استخر باغ ارزان تسلط پیدا کنید.

از طرفی با تهیه این دوره می‌توانید جلوی هزینه‌های اضافی را بگیرید. اما اگر تجربه کافی ندارید، پیش از هر اقدامی بهتر است از کارشناسان این حوزه مشاوره بگیرید و برای احداث استخر از نیروهای ماهر و متخصص استفاده کنید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه ساخت و طراحی استخر با مهندسان خبره کاویان مهر تماس حاصل کنید. همچنین در صورت نیاز در دوره آموزشی ساخت استخر این موسسه شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *