34 راز فنگ شویی در خانه | قوانین فنگشویی در دکورسیون داخلی

فنگ شویی خانه جدید

فنگ شویی در لغت به ‌معنای باد و آب و یک فلسفه چینی برای چیدمان و طراحی محیط زندگی است که بر اساس اصولی خاص، جریان انرژی مثبت (چی) را در محیط تقویت می‌کند. این باور وجود دارد که چی، انرژی حیاتی است که در همه چیز جریان دارد و بر سلامتی، ثروت و خوشبختی افراد تاثیر می‌گذارد. در این مقاله با قوانین فنگ شویی خانه جدید بیشتر آشنا می‌شویم، پس با ما همراه باشید.

انرژی یین و یانگ

طبق یک فلسفه چینی، اساسا همه چیز در جهان ما از دو نیروی متضاد و در عین حال به‌هم پیوسته یین (انرژی زنانه یا منفعل) و یانگ (انرژی مردانه یا فعال) تشکیل شده است. با به تعادل رساندن رنگ‌ها، نور و صداها، آرامش و نشاط را به خانه خود بیاورید.

عناصر فنگ شویی

عناصر فنگ شویی به پنج دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

1. آب

آب نماد آرامش، تامل و خرد است. این عنصر با خلاقیت، شهود و خرد مرتبط است. رنگ‌های مربوط به آب آبی، سیاه و سبز تیره و اشکال مربوط به آب منحنی و دایره‌ای هستند.

2. آتش

آتش نماد شور و شوق، اشتیاق و تغییر است. این عنصر با موفقیت، ثروت و شهرت ارتباط دارد. رنگ‌های مربوط به آتش قرمز، نارنجی و زرد و اشکال مربوط به آن مثلثی و تیز هستند.

3. خاک

خاک نماد ثبات، امنیت و قدرت است. این عنصر به روابط، کار و سلامت جسمی مربوط است. رنگ‌های خاک زرد، کرمی و قهوه‌ای و اشکال مربوط به آن مربعی و مستطیلی هستند.

4. فلز

فلز نماد نظم، تمرکز و روشن‌فکری است. این عنصر با ارتباطات، سفر و دانش مرتبط است. رنگ‌های مربوط به فلز سفید، نقره‌ای و طلایی و اشکال مربوط به فلز دایره‌ای و منحنی‌اند.

5. چوب

چوب نماد رشد، خلاقیت و انرژی است. عنصر چوب با خانواده، سلامتی و رشد فردی مرتبط است. رنگ‌های مربوط به چوب سبز، آبی و قهوه‌ای و اشکال مربوط به آن منحنی و دایره‌ای هستند.

فنگ شویی پذیرایی خانه

طراحی نقشه خانه

برای طراحی نقشه خانه در فنگ شویی، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • محل قرارگیری اتاق‌های مختلف: محل قرارگیری اتاق‌های مختلف در خانه، تاثیر زیادی بر جریان انرژی دارد. مثلا اتاق خواب باید در قسمتی آرام و ساکت از خانه قرار داشته باشد، در حالیکه اتاق نشیمن باید در قسمتی از خانه قرار داشته باشد که جریان انرژی در آن زیاد است.
 • نور طبیعی: نور طبیعی یکی از مهم‌ترین عوامل در فنگ شویی خانه جدید است. خانه باید به اندازه کافی نور داشته باشد تا انرژی مثبت را جذب کند.
 • رنگ ها: رنگ‌ها تاثیر زیادی بر احساسات و انرژی افراد می‌گذارند. استفاده از رنگ‌های مناسب در خانه، به ایجاد یک محیط آرامش‌بخش و مثبت کمک می‌کند.
 • اشیا تزئینی: اشیا تزئینی تاثیر زیادی بر جریان انرژی دارند. استفاده از چنین اشیائی مانند آینه دکوراتیو یا گل سقفی و دیواری، مثبت و الهام‌بخش است و به تقویت جریان انرژی کمک می‌کند.
چگونه خانه خود را فنگشویی کنیم

چگونه از فنگ شویی در خانه استفاده کنیم؟

برای ایجاد یک فضای آرامش‌بخش و پرانرژی در منزل با استفاده از اصول فنگ شویی، در ادامه چند قانون و روش چیدمان منزل را توضیح می‌دهیم:

 1. ورودی منزل شما باید مجذوب‌کننده و مرتب باشد. البته این نکته درباره تمام بخش‌های منزل صدق می‌کند. منظم بودن خانه به شما کمک می‌کند تا افکارتان را سروسامان دهید و تمرکز بالایی داشته باشید.
 2. باغچه خانه‌تان را تمیز، آراسته و بدون علف هرز و برگ‌های خشک‌شده نگه دارید.
 3. برای رعایت موارد بهداشتی و چیدمان مناسب در فنگ شویی خانه جدید، جاکفشی را در قسمت بیرونی منزل و کنار درب ورودی قرار دهید. گذاشتن کفش‌های کثیف جلوی درب منزل، انرژی مثبت را مسدود می‌کند.
 4. جریان داشتن هوا در منزل کلید ایجاد انرژی مثبت است. پنجره‌ها را اغلب باز بگذارید یا از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.
 5. با گذاشتن یک چراغ در یک سمت و یک گیاه در سمت دیگر راهروی ورودی منزلتان، ثروت را به خانه خود بیاورید.
 6. برای بیشتر کردن سطح انرژی مثبت، بالای یک میز که روی آن گل‌های تازه گذاشته‌اید، یک آینه قرار دهید.
 7. تابلوها و اثرهای هنری خانه‌تان را بادقت انتخاب کنید. تصاویر دارای انرژی بالایی هستند. استفاده از عکس اعضای خانواده با قاب بندی ساده گزینه خوبی است.
 8. تا جای ممکن اجازه دهید نور طبیعی وارد منزل شما شود. نور طبیعی در فنگ شویی خانه جدید نقش بسیار مهمی دارد. برای قسمت‌های تاریک خانه که جنبه‌های خاصی از زندگی شما را که نادیده گرفته شده‌اند نشان می‌دهند، از شمع یا لامپ‌های کوچک استفاده کنید.
 9. اجازه ندهید روی کابینت‌های آشپزخانه مثل دیگر نقاط منزل شلوغ و به‌هم‌ریخته شوند.
 10. در صورت امکان در آشپزخانه منزلتان گیاهان معطر پرورش دهید.
فنگ شویی دکوراسیون داخلی
 1. درب آشپزخانه و دستشویی نباید رو به یکدیگر باز شوند. وقتی دو در مقابل هم قرار می‌گیرند، انرژی سریع‌تر به داخل و خارج جریان پیدا می‌کند.
 2. در فنگ شویی خانه جدید، مبلمان و میزهای عسلی نباید بیش‌ازحد بزرگ و نامتناسب باشند. همچنین مبل‌ها باید به دیوار چسبیده باشند.
 3. برای ایجاد تعادل در اتاق نشیمن، باید از ترکیبی از اشکال استفاده کنید. میزعسلی دایره‌ای‌شکل در یک سالن مستطیلی و دیگر اشیا بیضی و مربعی‌شکل گزینه‌های خوبی هستند.
 4. روشویی یکی از مهم‌ترین عناصر در فنگ شویی خانه جدید است. روشویی، نماد ثروت و فراوانی است و جریان انرژی در خانه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
 5. جاروی رباتیک خانگی به پاکسازی خانه و ایجاد یک محیط مرتب و جریان یافتن انرژی کمک می‌کند.
 6. برای جریان یافتن ثروت، یک چراغ کوچک را به‌شکل مورب در گوشه اتاقتان در جهت مخالف درب ورودی قرار دهید.
 7. در اتاق ناهارخوری یک آینه دکوراتیو را طوری قرار دهید که میز را منعکس کند. این کار ثروت و نعمت فراوان را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 8. برای ایجاد حس امنیت و راحتی میز ناهارخوری را طوری قرار دهید که پشت افراد به دیوار باشد.
 9. متخصصان فنگ شویی معتقدند که کفپوش جریان انرژی را در خانه مختل می‌کند و باعث ایجاد احساس اضطراب و بی قراری می‌شود.
 10. کریستال‌ها بخش مهمی از فنگ شویی خانه جدید هستند پس استفاده از لوسترها را فراموش نکنید.
قوانین فنگشویی در دکوراسیون داخلی
 1. در چیدمان اتاق خواب، تخت خوابتان را به دیوار که از جنس خاک است تکیه دهید. همچنین باید به درب ورودی دید کامل داشته باشید.
 2. آینه را در مقابل تخت خوابتان قرار ندهید. این کار مشاجره و بحث میان اعضای خانواده را بیشتر می‌کند.
 3. تا حد امکان سعی کنید وسایل الکتریکی را در اتاق خواب خود نگذارید.
 4. اگر بالای تختتان تابلوی نقاشی دارید، آن را در بالاترین نقطه آویزان کنید. رنگ‌ها و تصاویر ملایم و آرامش‌بخش گزینه‌های بهتری هستند.
 5. شب‌ها، درب تمام اتاق‌خواب‌ها و حتی کمد لباستان را هم ببندید.
 6. از گذاشتن شومینه در بخش شمالی خانه خود پرهیز کنید. شومینه نماد آتش بوده و بخش شمالی خانه نماد آب است.
 7. وسایل اضافه در اتاق را زیر تخت‌خوابتان نگذارید. در طول شب و هنگام خواب بدن شما در حال جذب انرژی است.
 8. از رنگ قرمز در اتاق خوابتان استفاده نکنید. رنگ قرمز دارای انرژی یانگ است و بر کیفیت خوابتان تاثیر می‌گذارد.
 9. در هیچ کجای خانه‌تان از گل‌های خشک‌شده استفاده نکنید. گل خشک انرژی منفی زیادی دارد.
 10. در اتاق خوابتان گیاه قرار ندهید. اگر اتاق بزرگی دارید، گیاه را در دورترین فاصله از خود بگذارید.
 11. استفاده از تنگ ماهی در فنگ شویی خانه جدید و قرار دادن آن در جای درست باعث خوشبختی و سعادت می‌شود.
 12. دستشویی خانه را تا جای ممکن تمیز نگه دارید. رنگ‌های روشن برای این بخش از خانه مناسب هستند.
 13. در فنگ شویی در خانه توصیه شده است که برای جلوگیری از خروج انرژی از خانه، درب دستشویی را همیشه بسته نگه دارید.
 14. مطمئن شوید که شیرهای آب در حمام و دستشویی به‌درستی کار می‌کنند. اتلاف آب پول شما را هم هدر می‌دهد.

سخن پایانی

طبق اصول فنگ شویی در خانه، منازل ما آینه آنچه هستند که درون ما اتفاق می‌افتد. هدف از این فلسفه قدیمی چینی این است که محیط خانه شما همسو با هویتتان باشد و هدفی که در زندگی دارید، تا انرژی خود را با انرژی خانه هماهنگ کنید. به‌همین علت در این مقاله شما را با 34 قانون مهم فنگ شویی خانه جدید آشنا کردیم. پیروی از این قوانین، زندگی شما و خانواده‌تان را بهبود می‌بخشد و آرامش را برایتان به ارمغان می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *