تجهیزات و لوازم ضروری برای ساخت استخر

تجهیزات مورد نیاز ساخت استخر1

تجهیزات مورد نیاز ساخت استخر برای تمیز و ایمن نگه‌داشتن استخر شما ضروری هستند. همچنین استفاده از تجهیزات و لوازم استاندارد از تعمیرات اساسی در آینده جلوگیری می‌کند. بدون ابزار و تجهیزات مناسب، نمی‌توانید استخر مناسبی بسازید و به‌خوبی از آن مراقبت کنید.

تجهزیات و لوازم ضروری برای ساخت استخر کمک خواهند کرد که استخری بی‌نظیر داشته باشید، البته در این مسیر تجربه شما نیز اهمیت بسیار زیادی دارند. در این مقاله به بررسی تجهیزات موتورخانه استخر و همچنین فضای داخلی آن پرداخته‌ایم. پس اگر می‌خواهید در مسیر ساخت استخرتان قدم بگذارید، همراهمان بمانید.

ساخت تجهیزات موتورخانه استخر

ساخت استخری خصوصی یکی از رویاهای بسیاری از افراد است. اما برای رسیدن به این هدف، به تجهیزات و لوازم خاصی نیاز دارید که همان تجهیزات و لوازم ضروری برای ساخت استخر هستند. پیش از هر چیزی پمپ و فیلتر مناسب برای استخر خود را انتخاب کنید. از این دستگاه‌ها برای چرخش آب و تصفیه آن از ذرات معلق و آلودگی‌ها استفاده می‌کنند.

مراحل صفر تا صد ساخت استخر

بنابراین، انتخاب پمپ و فیلتر باکیفیت و متناسب با اندازه استخر اهمیت زیادی دارد. همچنین تجهیزات تصفیه آب نیز باید به‌صورت منظم نصب و تعویض شوند تا آب استخر همواره تمیز باشد. این تجهیزات شامل کلریناتور، اسیدپاش، دستگاه‌های تصفیه آب خورشیدی و سایر وسایل مورد نیاز برای حفظ کیفیت آب استخر می‌شوند.

لوازم آبنما و آبشار مصنوعی نیز به زیبایی و جذابیت استخر شما می‌افزایند اما جزو تجهیزات موتورخانه استخر نیستند. در این آبشارها با کمک پمپ‌های برقی، آب به سطح بالا می‌رسد و همراه با دیگر مصالح مانند بتن و آجر جلوه‌ای زیبا به استخر شما می‌بخشد. لوازم ورزشی مخصوص استخر نیز بسیار مهم هستند.

فیلتر: یکی از مهم ترین لوازم استخری

فیلترها ناخالصی‌های زیاد آب استخر را غربال می‌کنند. این فیلترها پمپ‌هایی دارند که آب را به گردش درمی‌آورند. سه نوع مختلف فیلتر برای استخر وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

1. فیلتر کارتریجی

این نوع فیلتر شبیه به جاروبرقی‌های خانگی است و باید تنها دو بار در هر فصل از سال، آن را تمیز کنید. این فیلتر ذرات ریز 10 الی 15 میکرونی را غربال می‌کند.‏

2. فیلتر DE یا Diatomaceous Earth

این نوع فیلتر بهترین محصول موجود در بازار در دسته تجهیزات موتورخانه استخر است، زیرا حتی ذره‌های بسیار کوچک 2 الی 5 میکرونی را غربال می‌کند. البته این محصول نیز نیاز به تمیزکاری دارد که در دفترچه یا روی جعبه‌‌اش نوشته شده است و باید طبق دستورات آن عمل کنید.

سیستم ضدعفونی

تجهیزات موتورخانه استخر

باکتری‌ها و ذرات ریز موجود در آب، باعث کدری آب اسخر، تحریک پوست و چشم، آسیب به سلامت شناگران و همچنین آسیب به خود استخر می‌شود. حتی اگر فیلتر و پمپ استخر شما فعالیت زیادی در تصفیه آب داشته باشند، استفاده از سیستم ضدعفونی در کنار این‌ها به حفظ بیشتر سلامتی آب کمک خواهد کرد.

با افزودن مواد شیمیایی به آب نیز میزان PH آب را خنثی می‌کنید تا برای پوست هیچ ضرری نداشته باشد. انواع مختلفی از کیت‌های تست موجود هستند، از جمله نوارها، کیت‌های تست مایع و تسترهای دیجیتال.‏ البته به تعادل رساندن این مواد شیمیایی مهارت زیادی می‌خواهند که سیستم های ضدعفونی uv به صورت خودکار این کار را انجام میدهند.

کلرزن خطی استخر

دستگاه‌های کلرزن خطی نیز یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز ساخت استخر هستند. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانید میزان کلر دلخواه خود را در آب استخر حل کنید. چنین دستگاه‌هایی را باید حین ساخت در مسیر ورودی آب قرار دهید. کلرزن‌ها در دو نوع Inline و Offline در بازار موجود هستند. همچنین در نوع خاصی از این دستگاه‌ها به‌نام کلرزن استخر نمکی که به‌صورت اینلاین است، از نمک برای تصفیه آب استفاده می‌شود.

درزگیر کاشی استخر

پس از مدتی درزهای اطراف استخرتان شروع به ترک‌خوردن و شکافته‌شدن می‌کنند. برای اطمینان از اینکه خزه، کپک و آلودگی‌ها در شکاف‌ها جمع نمی‌شوند، به محصول لاستیکی و سیلیکونی انعطاف‌پذیری به ‌نام درزگیر نیاز دارید. این درزگیرها طبق نیازهای متفاوت رنگ‌ها و طراحی‌های مختلفی دارند.

قطب تمیزکردن استخر تلسکوپی

تجهیزات مورد نیاز ساخت استخر

از قطب‌های تمیزکردن استخر تلسکوپی برای کارهای مختلفی مانند جاروزدن، برش‌زدن و کف‌‌گیری آب استفاده می‌کنند. این ابزار جزو تجهیزات موتورخانه استخر است و طول مشخص و زیادی دارد تا بتوانید با کمک آن به تمام نقاط استخر خود دسترسی داشته باشید. این ابزار همچنین به انتهای جاروی استخر متصل می‌شود. قطب‌های تمیزکردن استخر تلسکوپی در طول‌ها و کیفیت‌های مختلف عرضه می‌شود. ایمن‌ترین و بادوام‌ترین قطب‌ها از فایبرگلاس ساخته شده‌اند، اما بیشتر آن‌ها جنس آلومینیومی دارند.

فیلتر شنی استخر

فیلترهای شنی استخر، مخزن‌هایی استوانه‌ای یا مکعبی شکل هستند که دانه‌های ریز شن و ماسه دارند. این دستگاه‌ها برای پیش‌تصفیه آب استخر و حذف املاح قطر 50 میکرون و کاهش کدورت آن تولید شده‌اند و تاثیر زیادی روی تجربه استفاده از استخر می‌گذارند.

پوشش استخری

یکی دیگر از تجهزیات و لوازم ضروری برای ساخت استخر، پوشش یا کاور استخری است. این پوشش برای هر صاحب استخری ضروری خواهد بود. با داشتن چنین محصولی دیگر برگ‌ها، زباله‌ها و آلودگی‌های محیط به آب نفوذ نمی‌کنند تا آب استخرتان تمیز بماند.

پوشش استخر علاوه‌بر این به حفظ گرما، کاهش تبخیر سطحی و جلوگیری از رشد جلبک کمک می‌کند. پوشش‌های استخری انواع مختلفی مانند پوشش‌های خورشیدی، زمستان و ایمنی دارند. نوع پوششی که در نهایت انتخاب می‌کنید، به نیازهای خاص خودتان و آب‌وهوای منطقه زندگی‌تان بستگی دارد.

اسکیمر استخری

اسکیمرهای استخر از جنس پلیمر یکپارچه هستند و برای جمع‌آوری اجسام شناور روی آب مانند حشرات مرده، ذره‌های چربی و گردوغبار از روی آب کاربرد دارند. این اسکیمرها در دو نوع دیواری و شناور تولید می‌شوند. دستگاه‌های دیواری معمولا مستطیلی‌شکل هستند و در سمت بالای دیواره‌ها نصب می‌شوند. اسکیمرهای شناور نیز با بازویی پلاستیکی در کنار استخر نصب می‌شوند. همچنین می‌توانید آن‌ها را به تخلیه استخر وصل کنید تا سپس روی آب شناور بمانند.

بخاری استخری

 اگر در شهری سرد زندگی می‌کنید، افزودن بخاری به استخرتان یکی از ضروری‌ترین کارها در روند ساخت استخر است. بخاری استخری به شما امکان می‌دهد دمای آب را به‌آسانی افزایش دهید تا در فصل‌های سرد نیز بتوانید به‌سادگی شنا کنید. بخاری‌های استخری انواع مختلفی دارند که شامل بخاری‌های گازی، پمپ‌های حرارتی برقی و بخاری‌های خورشیدی می‌شوند. نوع بخاری انتخابی شما به بودجه و نیازهای خودتان بستگی دارد.

تایمر پمپ: از تجهیزات موتورخانه استخری که اغلب فراموش میشود!

یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز ساخت استخر تایمر پمپ است که باعث عملکرد خودکار پمپ استخرتان می‌شود. این تجهیزات موتورخانه استخر به شما امکان می‌دهد زمان‌های خاصی را برای کارکرد پمپ تنظیم کنید و اطمینان داشته باشید که آب در فواصل منظم گردش و فیلتر می‌شود. چنین تجهیزاتی نه تنها باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود، بلکه به حفظ کیفیت مطلوب آب نیز کمک می‌کند.

تفاوت ساخت استخر بتنی و استخر پیش ساخته قالب آماده

استخرهای بتنی نسبت به استخرهای فایبرگلاس یا قالب آماده هزینه و زمان بسیار بیشتری نیاز دارند. برای درک بهتر مراحل ساخت هر یک به عکس های زیر دقت کنید.

ساخت استخر بتنی
استخر بتنی
استخر پیش ساخته فایبر گلاس
استخر پیش ساخته

همانطور که از تصاویر پیداست برای ساخت استخر بتنی نیروی کار بیشتری نیاز دارید، هزینه های ساخت بالاتر خواهد بود و زمان بیشتری طول خواهد کشید. اما نتیجه کار میتواند کاملا مطابق طراحی اختصاصی و میل شخصی شما پیش رود.

از طرفی استخرهای پیش ساخته قالب های آماده ای دارند که میتوانید به راحتی آن ها را در هر جایی که دوست داشتید نصب کنید. تنها کافی است در محل مورد نظر گود برداری انجام دهید و سپس قالب استخر آماده را در آنجا نصب کنید.

در گروه مهندسی کاویان مهر میتوانید استخر پیش ساخته با قالب آماده خود را سفارش دهید یا از مهندسان متخصص ما بخواهید تا طراحی اختصاصی استخر مطابق نیازهای محوطه سازی شما ارائه دهند. میتوانید نمونه کارهای استخرسازی کاویان کمپانی را ببینید و سپس با خیال راحت پروژه های ساخت و طراحی خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *