ترفندهای نورپردازی حرفه‌ای انواع محوطه | اصول طراحی محوطه

طراحی محوطه سازی ویلا و ساختمان

زیباترین باغ‌ها و ویلاها نیز تا زمانی که در تاریکی فرو رفته باشند، نمی‌توانند زیبایی خود را به افراد نشان دهند. تکنیک‌های نورپردازی محوطه ویلا، کمک می‌کند تا باغ یا ویلایتان، در شب نیز به زیبایی روز بدرخشد.

مزایای نورپردازی محوطه باغ محدود به زیبایی آن نیست. نورپردازی از لحاظ ایمنی و امنیت نیز نقش مهمی را در فضاهای باز ایفا می‌کند. ما در این مقاله با بررسی تمام ابعاد و نکات نورپردازی، به شما در داشتن باغ و ویلایی درخشان کمک می‌کنیم.

نکات ضروری و مهم در طراحی نورپردازی محوطه به سبک مدرن

نورپردازی از گذشته جایگاه ویژه‌ای در حیاط‌ها و باغ‌های ایرانی داشته است اما شیوه نورپردازی‌های قبل، چندان متناسب با معیارهای عصر مدرن نیست. اگر ویلا، باغ یا خانه خود را به‌تازگی ساخته یا بازسازی کرده باشید، حتما به‌دنبال خرید چراغ باغی و تکنیک‌های نورپردازی محوطه ویلای مدرن هستید. برای آن‌که نورپردازیتان به سبک مدرن باشد، رعایت نکات زیر ضروری است:

 • تعداد المان‌های نوری و میزان نور آن‌ها باید متناسب باشد. در غیر این‌صورت راحتی و آسایش افراد حاضر در محوطه ویلا آسیب خواهد دید.
 • طراحی نورپردازی باید طوری باشد تا محل قرارگیری المان‌های نوری برای افراد آلودگی بصری ایجاد نکند.
 • نوع نورپردازی و رنگ آن باید با سبک طراحی نما و محوطه ویلا تناسب بصری داشته باشد.
 • نورپردازی باید با هدف و کاربری که برای آن تعریف می‌کنید، تناسب داشته باشد.
 • المان‌های نوری مختلف باید از لحاظ سبک طراحی با یکدیگر تناسب داشته باشند.

اصول طراحی نورپردازی محوطه ویلا

نورپردازی محوطه ویلا ممکن است که امری آسان به‌نظر برسد اما این کار نیز مانند طراحی دیگر فضاهای ویلا، نیازمند رعایت یک سری اصول خاصی است. اگر می‌خواهید ویلایتان در شب زیبا بوده و در عین حال نور کافی داشته باشد، باید یک سری تکنیک‌ها و اصول طراحی از جمله موارد زیر را رعایت کنید:

 • برای ایجاد محوطه‌ای ساکت، خلوت و آرام، نورپردازی مستقیم گزینه مناسبی نیست. در چنین زمانی با تکنیک نورپردازی غیر مستقیم یا پنهان، با مخفی کردن المان‌های نوری در جداره‌ها، فضایی خواهید داشت.
 • برای ویلاهای بزرگی که نیاز به منابع نوری متعدد دارند، استفاده از لامپ و قاب هالوژن فلزی به روشن‌تر شدن محوطه ویلا کمک می‌کند.
 • نورپردازی مستقیم از لحاظ بصری زیبایی کافی ندارد و همچنین می‌توانند آرامش بصری فضا را از بین ببرد. بنابراین یکی از اصولی که در اینجا باید به آن دقت کنید، استفاده از نورهای غیر مستقیم و زاویه‌دار است که پرتوهای خود را به سمت درختان و دیوارها نشانه گرفته‌اند.
 • نوع نورپردازی آب‌نما و سبک آن، باید متناسب با دیگر بخش‌های محوطه ویلا باشد. بنابراین درصورت داشتن آب‌نما، استخر یا حوض در ویلای خود، سبک نورپردازی آن را متناسب با محوطه انتخاب کنید.
 • استفاده از المان‌های نوری نقطه‌ای و خطی در مسیر تردد پیاده ویلا کمک می‌کند تا فضا زیباتر باشد. همچنین این نوع نورپردازی در افزایش ایمنی مسیر تردد ویلا موثر است.

اصول طراحی نورپردازی محوطه باغ

نورپردازی محوطه باغ نیز مانند نورپردازی محوطه ویلا اصول و تکنیک‌هایی دارد که رعایت آن‌ها به زیبایی و درخشندگی هرچه بیشتر باغ در شب کمک می‌کند. از جمله مهم‌ترین اصول نورپردازی باغ موارد زیر هستند:

 • از المان‌های نوری استفاده کنید که فضای باغ و ویژگی‌های آن را برجسته‌تر کرده و بهتر نشان دهد.
 • طراحی نورپردازی باغ با هدف روشن‌تر کردن مسیر تردد تا زیبایی و ایمنی مسیر پیاده‌رو و ماشین‌رو افزایش پیدا کند.
 • نورپردازی محوطه باید طوری باشد که نمای خارجی باغ و ساختمان را بهتر نشان دهد.
 • استفاده از رنگ‌های ملایم در نورپردازی به ایجاد فضای صمیمانه کمک می‌کند و رنگ‌های برجسته‌تر به هیجان و جسارت باغ اضافه می‌کنند.
 • المان‌های نوری که در آن‌ها از لامپ‌های LED استفاده شده است به ‌دلیل ضد آب بودن، انرژی کافی، دوام بالا و ولتاژ کم خود انتخاب‌های مناسب‌تری نسبت به دیگر گزینه‌ها برای طراحی نورپردازی محوطه باغ هستند.
 • استفاده از المان‌های نوری یا منابع انرژی که با نور خورشید کار می‌کنند، در کاهش مصرف انرژی باغ مفید خواهید بود.
 • استفاده از هات اسپات‌ها یا نورهای نقطه‌ای در باغ آلودگی بصری ایجاد می‌کنند و آسایش افراد حاضر در آن را از بین می‌برد.
 • شدت و نوع نورپردازی باغ نباید طوری باشد که برای همسایگان ایجاد مزاحمت کند.
 • شدت نورپردازی بهتر است قابل تنظیم باشد تا متناسب با کاربری لحظه‌ای باغ، قابلیت افزایش یا کاهش شدت نور وجود داشته باشد.

ترفندهای زیباسازی محوطه حیاط با نورپردازی حرفه‌ای

مانند نورپردازی محوطه ویلا، نورپردازی حیاط نیز اهمیت بالایی دارد. حیاط‌ها به ساختمان‌های مسکونی یا اداری ما ختم می‌شوند و در صورتی که نورپردازی مناسبی نداشته باشند، امنیت ساکنان مورد تهدید قرار می‌گیرد. از جمله ترفندهایی که علاوه‌بر افزایش امنیت، محوطه حیاطتان را زیباتر می‌کند موارد زیر است:

 • شدت و نوع نورپردازی باید امکان تشخیص چهره افراد را از فاصله 5 متری توسط دوربین فراهم کند.
 • نورپردازی حیاط باید طوری باشد که جهت افزایش امنیت محوطه، در تمام سایه‌ها و فضاهای تاریک اطراف ساختمان المان نوری قرار بگیرد تا هیچ نقطه تاریکی جهت وقوع جرم وجود نداشته باشد.
 • اگر نگران مصرف انرژی بالای محوطه هستید امکان کنترل آن با کمک چراغ‌های سنسوردار و تایمردار، وجود دارد.
 • رعایت اصول تقارن و نظم در طراحی نورپردازی محوطه ویلا و خانه، از ایجاد آلودگی بصری و آزار دیدن چشم افراد جلوگیری می‌کند.
 • المان‌های نوری نباید در جایی قرار بگیرند که به ‌دلیل مکان یا شدت نورشان برای همسایگان خانه ایجاد مزاحمت کنند.
 • استفاده المان‌های نوری با پرتو تابش زاویه‌دار کمک می‌کند تا با جلوگیری از تابش مستقیم، افراد مورد آزار قرار نگیرند.

بهترین روش‌های نورپردازی محوطه استخر

طراحی نورپردازی محوطه ویلا تا زمانی که روش نورپردازی مناسبی برای استخر در نظر گرفته نشده باشد، کامل نخواهد بود. ممکن است فکر کنید تنها هدف نورپردازی استخر زیبایی آن است و ضرورتی برای اجرای آن وجود ندارد.

در حالیکه نداشتن نورپردازی مناسب، استخر را از لحاظ ایمنی به مکان خطرناکی در شب تبدیل می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید از لیز خوردن و آسیب دیدن افراد در استخر جلوگیری کنید، روش‌های نورپردازی زیر را فراموش نکنید:

 • استفاده از المان‌های مخفی یا توکار در اطراف استخر از لیز خوردن افراد جلوگیری می‌کند.
 • قرار دادن نورهای خطی و نقطه‌ای در گوشه‌های عمیق استخر به تخمین عمق آن توسط افراد کمک می‌کند.
 • به‌کارگیری چراغ‌های استخری رنگی در زیر آب و بالای آن، منظره زیبایی در آب ایجاد می‌کند.
 • بهتر است چراغ‌ها و المان‌های نوری به‌جای کف استخر، در جداره‌های آن قرار بگیرند. این کار کمک می‌کند تا با تابش نور قطرات الماس‌گونه‌ای در آب ایجاد شود.

تکنیک‌های نورپردازی محوطه فضای سبز

بعد از بررسی اصول نورپردازی محوطه ویلا، باغ و حیاط، در انتها به تکنیک‌هایی می‌پردازیم که رعایت آن‌ها در انواع محوطه فضای سبز، ضروری و راهگشا است.

1. انتخاب منبع نور مناسب

اگر برای خرید المان‌های نوری به بازار مراجعه کنید، با انتخاب‌های متعدد در بازار مواجه خواهید شد. در چنین زمانی این سوال به وجود می‌آید که کدام منبع نوری باغ، ویلا یا حیاط خانه‌تان مناسب‌تر است؟

اولین تکنیکی که باید به آن دقت کنید، تصمیم‌گیری درباره نوع منبع نور در شب است. زیرا اگر طراحی نورپردازی باغ را در طول روز انجام دهید، درک درستی از میزان تاریکی فضا در طول شب نخواهید داشت و انتخاب مناسبی نخواهید کرد. دیگر نکته‌ای که برای انتخاب نوع منبع نورپردازی محوطه ویلا نباید فراموش کنید، توجه به متراژ محوطه فضای سبز است. شدت نور منبع و توان آن، با افزایش مساحت محوطه افزایش خواهد یافت.

2. طراحی هدفمند محوطه

اولین قدم در طراحی نورپردازی محوطه سبز، برنامه‌ریزی در رابطه با فضاهایی است که نیاز به نورپردازی دارند. فضاهای مختلفی در محوطه سبز مانند حیاط، باغ، پارکینگ، معابر پیاده و سواره وجود دارند که نوع نورپردازی هرکدام متفاوت از دیگری است. بنابراین طراحی هر بخش را متناسب با نیاز آن انجام دهید و منبع نوری با شدت و توان مناسب تهیه کنید.

3. انتخاب نورپردازی با رنگ مناسب

در طراحی هر بخش از محوطه فضای سبز از رنگ‌های رایجی استفاده می‌کنند. مثلا در محوطه سبز از رنگ سفید و در استخر‌ها، حوضچه‌ها و برکه‌ها رنگ آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه‌بر این، بهتر است به نوع نورپردازی و طراحی نمای ساختمان نیز توجه داشته باشید. به ‌این ترتیب تعادل بصری میان طراحی ساختمان و محوطه سبز شکل خواهید داد.

4. انتخاب محل مناسب برای نصب منابع نوری

انتخاب نوع المان نوری مناسب، تنها نیمی از مسیر طراحی نورپردازی محوطه ویلا است. برای آنکه این منابع نوری اثربخشی مناسبی از لحاظ کارایی و زیبایی داشته باشند، باید هرکدام در مکان مناسبی قرار بگیرند. به ‌این ترتیب میان نور و سایه تعادل ایجاد خواهد شد.

اصول طراحی نورپردازی محوطه ویلا

5. به کار بردن تجهیزات نوری مناسب

با پیشرفت صنایع الکتریکی، تجهیزات نوری متعددی برای نورپردازی محوطه باغ و ویلا وجود دارد. بنابراین باید از تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید استفاده کنید که علاوه‌بر کاهش مصرف انرژی باغ، طول عمر آن را نیز افزایش دهد.

از جمله تجهیزات مهمی که باید با انتخاب صحیح آن‌ها محوطه سبزتان را از لحاظ انرژی سبز و پایدار کنید، می‌توانیم به کلید و پریز، قاب هالوژن، نوع چراغ LED و شدت و توان آن اشاره کنیم.

سخن نهایی

نورپردازی محوطه ویلا یا باغ به فضای شما زیبایی و جلوه متفاوتی می‌بخشد. شما با استفاده از نکاتی که در این مقاله توضیح دادیم، می‌توانید محیط خود را به مکانی آرام و دیدنی تبدیل کنید و از حضور در این فضای صمیمانه خودتان یا مهمانان احتمالی‌تان لذت ببرید. از طرفی نورپردازی محوطه باغ با چراغ حیاطی به شما اجازه می‌دهد عبور در آن را راحت کنید و ویژگی‌هایش را برجسته نشان دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *