محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

بسیاری از افراد بر این باور هستند که محوطه‌سازی باغ یا حیاط‌های بزرگ، یک پروژه گران‌قیمت و پرهزینه است. این در حالی است که اگر با ایده‌ها و راهکارهای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه آشنا باشید، می‌توانید فضایی زیبا و حال‌وهوای رویایی به باغ یا محوطه موردنظر خود ببخشید.

برای این کار فقط کافی است ایده‌های مقرون‌به‌صرفه را که به شما در مدیریت هزینه‌ها کمک می‌کند، دنبال کنید. اگر قصد محوطه‌سازی باغ یا ویلای خود را با کمترین سرمایه و بودجه دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

ترفندهای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه ممکن

در این مطلب به صورت جامع به نکات محوطه سازی زیر میپردازیم تا با کمترین هزینه باغ یا حیاط ویلای خود را زیبا کنید:

 • استفاده از گیاهان رونده، ارزان و بومی منطقه محل زندگیتان
 • ساخت یا خرید آتشدان ارزان قیمت برای فضاسازی جذاب تر باغ و داشتن منبع گرمایشی در زمستان
 • استفاده از چمن مصنوعی به جای کاشت چمن طبیعی برای کاهش هزینه های نگهداری در آینده
 • حصارکشی با فنس چمنی ارزان
 • ایجاد مسیر پارکینگ یا پیاده رو با قلوه سنگ رودخانه ای
 • خرید یا ساخت آبنما سنگی برای زیباسازی محوطه باغ
 • نورپردازی با لامپ های LED با مصرف انرژی کمتر
 • در نهایت خرید مبلمان حصیری ارزان یا استفاده از سازه های گابیونی برای استفاده بیشتر از محیط باغ

نکات مهم در انتخاب گیاهان برای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

محوطه سازی باغ با گیاه

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عناصر در محوطه‌سازی و هویت‌بخشیدن به باغ، گیاهان هستند که تنوع بسیار زیادی دارند. ازآنجاکه باید بخش قابل‌توجهی از بودجه خود را برای خرید و کاشت گیاهان صرف کنید، بهتر است راهکارهای صرفه‌جویی در تهیه انواع گیاهان زیبا را بدانید.

انتخاب بهترین و مقاوم‌ترین گیاهان و نحوه صحیح نگهداری از آن‌ها، اولین قدم در محوطه سازی باغ با کمترین هزینه محسوب می‌شود. توصیه می‌شود برای تهیه و کاشت گیاهان، ابتدا با افراد متخصص در زمینه محوطه‌سازی باغ و باغچه مشورت کنید و همچنین نکات زیر را نیز به خاطر بسپارید:

گیاهان مقاوم و رونده با رشد آسان را انتخاب کنید 

گیاهان و گل‌هایی که مقاوم هستند و جزو گونه‌های رونده و پرکننده محسوب می‌شوند، برای زیباسازی و سرسبزی باغ بسیار مناسب و درعین‌حال کم‌هزینه محسوب می‌شوند.

از مهم‌ترین ویژگی گل‌های رونده، رشد سریع و آسان آن‌ها است، بنابراین می‌توانید گونه‌های متنوع و رنگارنگ آن را برای بخش‌های مختلف باغ خریداری کنید تا هر قسمت از باغ با تنوع گیاهی مختلف، پوشانده شود. نمونه های زیر به شما در انتخاب این گیاهان کمک میکنند:

 • سانسوریا: این گیاه به دلیل برگ‌های شمشیری شکل و مقاومت به خشکی معروف است. سانسوریا در نور کم و خاک ضعیف رشد می‌کند و نیاز به مراقبت کمی دارد.
حتما بخوانید  اصول چیدمان مینیمال و شیک منزل هنگام طراحی دکوراسیون
گیاه سانسوریا
 • زامیفولیا: این گیاه به دلیل برگ‌های براق و ساقه‌های ضخیمش شناخته می‌شود. زامیفولیا در نور کم و خاک ضعیف رشد می‌کند و نیاز به مراقبت کمی دارد.
زامیفولیا
 • آگلونما: این گیاه به دلیل برگ‌های رنگارنگ و رگه‌های تزئینی‌اش شناخته می‌شود. آگلونما در نور کم و خاک ضعیف رشد می‌کند و نیاز به مراقبت کمی دارد.
 • پتوس: این گیاه به دلیل برگ‌های پیچک و رشد سریعش شناخته می‌شود. پتوس در نور کم و خاک ضعیف رشد می‌کند و نیاز به مراقبت کمی دارد.
پتوس
 • برگ انجیری: این گیاه به دلیل برگ‌های بزرگ و سوراخ‌دارش شناخته می‌شود. برگ انجیری در نور کم و خاک ضعیف رشد می‌کند و نیاز به مراقبت کمی دارد.
برگ انجیری

گیاهان با نگهداری آسان را در الویت قرار دهید

یکی از مهم‌ترین عواملی که در محوطه سازی باغ با کمترین هزینه نقش مهمی دارد، این است که گیاهان کاشته‌شده، عمر زیادی داشته باشند. زیرا قرار نیست برای جایگزین‌کردن گل‌های ازبین‌رفته، هزینه‌های اضافی پرداخت کنید. بنابراین توصیه می‌شود به‌سراغ آن دسته از گیاهان بروید که به نگهداری کمتری نیاز دارند و در برابر عوامل محیطی مختلف مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند.

هر چه عمر گیاهانی که در محوطه‌سازی باغ استفاده می‌کنید، بیشتر باشد، درواقع در هزینه‌ها و پرداخت‌های اضافی صرفه‌جویی می‌شود و باغ شما همیشه زیبا و سرسبز به نظر می‌رسد.

گیاهان ارزان بخرید

درصورتی‌که بودجه شما برای محوطه‌سازی باغ محدود است، نگران نباشید و این کار را به تعویق نیندازید، فقط کافی است خرید گیاهان ارزان‌قیمت را در الویت قرار دهید. توجه داشته باشید که هر نوع گل و گیاهی، طراوت، سرسبزی و زیبایی را به باغ شما هدیه می‌دهد.

همچنین برای خرید و اضافه‌کردن گیاهان لوکس‌تر و گران‌تر همیشه وقت دارید. برای تهیه لیستی از گیاهان ارزان، زیبا و مقاوم از کسانی که در زمینه محوطه‌سازی باغ و باغچه فعالیت دارند، راهنمایی بگیرید.

از دوستان یا همسایگان بخواهید که از گیاهان خود به شما قلمه بدهند

طراحی و محوطه سازی روف گاردن پشت بام منزل مسکونی

یکی دیگر از روش‌هایی که در کاهش هزینه‌های مربوط به خرید گیاهان باغ، پیش‌روی شما قرار دارد، قلمه‌گرفتن از دوستان و آشنایانی است که گیاهان زیادی در خانه یا باغ خود دارند.

درصورتی‌که با روش‌های صحیح قلمه‌زنی آشنا باشید، می‌توانید به‌راحتی گیاهان جدید را به باغ خود اضافه کنید و از تماشای تنوع گل‌های محوطه باغ یا ویلای خود لذت ببرید. با وجود شرایط مناسب، این قلمه‌ها به‌خوبی رشد خواهند کرد، زیرا از مناطقی گرفته شده‌اند که شرایط آب‌و‌هوایی و خاک آن‌ها با باغ شما یکسان است.

تخت گل ایجاد کنید

استفاده از تخت‌های گل، یکی دیگر از راهکارهایی است که علاوه‌بر محوطه سازی باغ با کمترین هزینه، زیبایی دوچندانی نیز به آن می‌بخشد. برای این کار می‌توانید از وسایل دورریختنی مانند لاستیک‌های قدیمی و یا مصالح اضافی مانند بلوک‌های سیمانی استفاده کنید.

محوطه باغ ارزان و شیک

فقط کافی است آن‌ها را در قسمت‌های مناسب محوطه باغ قرار دهید و داخل آن‌ها را با گل‌های مختلف و زیبا تزئین کنید.

انواع آتشدان برای محوطه سازی باغ با حداقل هزینه

در روزهای سرد زمستان وجود آتشدان برای لذت بردن از فضای باغ، آشپزی و درست کردن چایی دلچسب ضروری است. برای اینکه در هزینه های خود صرفه جویی کنید میتوانید از آتشدان های هیزمی استفاده کنید که قیمت مقرون به صرفه تری نیز دارند.

حتما بخوانید  نکات کلیدی نگهداری استخر روباز در باغ
آتشدان محوطه سازی باغ ارزان

در حال حاضر انواع آتشدان از 5 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان موجود است. میتوانید مطابق بودجه خود آتشدان با حداقل قیمت خریداری کنید.

استفاده از چمن مصنوعی برای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

چمن مصنوعی از دیگر عناصری است که در محوطه‌سازی باغ و زیباسازی آن، نقش پررنگی دارد. کاشت چمن طبیعی به هزینه و زمان زیادی نیاز دارد و همچنین مراقبت از آن، یک دغدغه مهم برای کسانی است که فرصت کافی برای رسیدگی به باغ را ندارند. در این شرایط، استفاده از چمن مصنوعی، بهترین و مناسب‌ترین گزینه پیش‎روی شما خواهد بود.

چمن مصنوعی در محوطه سازی ارزان

توجه داشته باشید که به‌دنبال محصولات و لوازمی باشید که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. به این شکل می‌توانید سالیان سال و به‌مدت طولانی از آن‌ها استفاده کنید، بدون اینکه نیاز باشد برای تهیه مجدد آن، هزینه اضافی پرداخت کنید.

برای محوطه‌سازی باغ خود، بخش‌هایی را به چمن مصنوعی زیبا و پرتراکم اختصاص دهید. این محصولات سرسبز و زیبا، مقاومت بالایی دارند و نیاز به رسیدگی و مراقبت ویژه‌ای ندارند. چمن مصنوعی، نمای سرسبز و باطراوتی را به باغ شما اضافه خواهد کرد که بسیار چشم‌نواز است.

برای آشنایی با مزایا و معایب چمن مصنوعی و طبیعی مطلب تکمیلی ما را از دست ندهید.

استفاده از فنس چمنی برای زیباسازی باغ

محوطه‌سازی باغ، شامل زیباسازی دیوارهای آن نیز می‌شود. اگر جزو کسانی هستید که می‌خواهید برای باغ و ویلای خود کاهش دید ایجاد کنید و درعین‌حال به زیبایی آن نیز اهمیت می‎دهید، باید به‌دنبال فنس چمنی باشید. به‌طورکلی از این محصول که به‌عنوان دیوار سبز مصنوعی شناخته می‌شود، در محوطه‌سازی و زیبایی فضاهایی مانند باغ، ویلا و خانه‌های بزرگ ویلایی استفاده می‌شود.

درصورتی‌که نگران هزینه‌های خود هستید، باید خرید فنس‌های چمنی باکیفیت و مقاوم را در الویت قرار دهید، زیرا این محصولات در معرض شرایط آب‌وهوایی و جوی مختلف هستند. در ساخت و تولید فنس چمنی از فنس‌های فلزی و الیاف چمن مصنوعی استفاده می‌شود.

در بیشتر موارد الیاف چمن مصنوعی از جنس PVC و ضدحریق هستند که عمر نسبتاً بالایی دارند. از آنجاکه نماهای سنگی، بسیار پرهزینه هستند، برای زیباسازی دیوارهای باغ خود به سراغ فنس‌های چمنی بروید و سرسبزی، طراوت و زیبایی را به باغتان هدیه دهید.

فنس چمنی محوطه سازی

نقش نورپردازی را در زیباسازی فضا دست‌کم نگیرید

نورپردازی از بخش‌های اصلی و مهم در محوطه‌سازی باغ است که می‌توانید آن را براساس بودجه خود، اجرا کنید. به‌طور معمول، نورپردازی باغ در بخش‌های مهم و اصلی مانند پله‌ها، حاشیه مسیرها و بخش‌های اقامتی مانند آلاچیق‌ها، انجام می‌شود.

ترفندهای نورپردازی حرفه‌ای انواع محوطه

برای کاهش هزینه‌های خود در نورپردازی باغ، می‌توانید لامپ‌های LED که مصرف برق آن‌ها نسبت به دیگر لامپ‌ها، پایین است را خریداری و استفاده کنید. همچنین برای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه، می‌توانید لامپ‌های ریسه‌ای و ارزان را در بخش‌های مختلف باغ به کار ببرید.

توجه داشته باشید که برای کاهش هزینه‌های نورپردازی فقط نباید به‌دنبال لامپ‌های ارزان باشید، بلکه فاکتورهایی مانند مصرف کم و همچنین عمر طولانی استفاده از آن‌ها نیز در صرفه‌جویی هزینه‌های آتی شما اهمیت زیادی دارند. یکی از روش‌هایی که افراد حرفه‌ای در ترفندهای نورپردازی محوطه باغ پیاده سازی میکنند، استفاده از نورپردازی تأکیدی است؛ به این معنی که در برخی قسمت‌های اصلی و پرتردد باغ، از نورپردازی‌های بیشتر و زیادتر استفاده می‌شود، در حالی که دیگر بخش‌های باغ، نورپردازی کمتری دارند.

حتما بخوانید  34 راز فنگ شویی در خانه | قوانین فنگشویی در دکورسیون داخلی

به‌طورکلی برای کاهش هزینه‌های محوطه‌سازی باغ و نورپردازی آن، باید این موارد را در نظر داشته باشید:

 • تعداد لامپ‌های موردنیاز را براساس مساحت باغ و قسمت‌های اصلی آن، مشخص کنید.
 • در نواحی از باغ که نیازی به نور زیاد ندارد، می‌توانید از لامپ‌های ریسه‌ای، تزئینی و ارزان‌قیمت استفاده کنید.
 • انتخاب لامپ‌های ال‌ای‌دی ضدآب را که برای کار به ولتاژ پایینی نیاز دارند، در الویت قرار دهید.
 • در صورت امکان از برخی منابع تغذیه رایگان مانند سلول‌های خورشیدی و باتری‌های قابل شارژ برای نورپردازی محوطه باغ استفاده کنید. این نکته به‌ویژه برای کسانی که باغ یا ویلای بزرگی دارند، بسیار مناسب است.
 • لامپ‌های کم‌مصرف برای قسمت‌هایی از باغ که پرتردد و اصلی محسوب می‌شود، ایده‌آل‌تر است.
محوطه سازی باغ ارزان

آیا سنگ قلوه رودخانه‌ای برای تزئین فضا مناسب است؟

برای زیباسازی و تزئین باغ خود نباید از کفپوش و مسیرهای رفت‌وآمد غافل شوید. برای اجرای کفپوش باغ، گزینه‌های گران‌قیمت تا ارزان به شما پیشنهاد خواهد شد، اما ازآنجاکه به‌دنبال محوطه سازی باغ با کمترین هزینه هستید، راهکاری جز استفاده از مصالح ارزان و خوش‌قیمت ندارید. همچنین می‌توانید از روش ترکیب مصالح نیز برای ایجاد کفپوش باغ بهره ببرید.

گزینه‌های زیادی مانند استفاده از سنگ‌های قلوه رودخانه‌ای تا شن و سنگ‌ریزه، برای ایجاد کفپوش ارزان باغ پیش‌روی شما قرار دارد. انتخاب بهترین مصالح برای اجرای کفپوش باغ و زیباسازی آن، به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد، اما در هر صورت به‌راحتی در راه‌رفتن و عبور‌و‌مرور خود توجه داشته باشید.

توصیه می‌شود برای ایجاد فضایی متفاوت و منحصربه‌فرد، از سنگ‌های قلوه رودخانه‌ای برای ساخت راه‌پله و یا باریکه آب، استفاده کنید. این کار جلوه بی‌نظیر و شگفت‌انگیزی به محوطه باغ شما می‌بخشد که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

قلوه سنگ در محوطه سازی ارزان

مبلمان فلزی ارزان تر است یا حصیری؟

مبلمان باغی حصیری عموما نسبت به مبلمان فلزی باغی ارزان تر هستند و مقاومت یکسانی نسبت به شرایط مختلف آب و هوایی دارند. حتی میتوان گفت این جنس میز و صندلی در آب و هوای شرجی و مرطوب بهتر هستند و برخلاف مبلمان فلزی زنگ نمیزنند.

اگر قصد محوطه سازی باغ با کمترین هزینه را دارید میتوانید مبلمان پلیمری را در اولویت خود قرار دهید.

نمونه طراحی محوطه باغ و ویلا

در نهایت میتوانید از محوطه سازی های گروه مهندسی کاویان مهر ایده بگیرید تا طراحی باغ یا ویلای خود را مطابق استاندارندهای مدرن انجام دهید. برای سفارش طراحی محوطه باغ یا ویلا نیز میتوانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

طراحی و محوطه سازی ویلا دوبلکس
طراحی و محوطه سازی ویلا دوبلکس
طراحی محوطه سازی ویلا و ساختمان
طراحی محوطه سازی ویلا و ساختمان
طراحی و محوطه سازی ویلا باغ
طراحی و محوطه سازی با کمترین هزینه
طراحی و محوطه سازی حیاط مسکونی
محوطه سازی حیاط با کمترین هزینه
طراحی محوطه سازی ویلا
طراحی محوطه سازی ویلا

سخن پایانی

اگر مدت‌هاست که به زیباسازی باغ خود فکر می‌کنید و از هزینه‌های آن هراس دارید، باید بدانید که راهکارهای زیادی برای محوطه سازی باغ با کمترین هزینه وجود دارد که با شناخت آن‌ها می‌توانید فضایی رویایی برای باغ خود بسازید.

بنابراین توصیه می‌کنیم این کار را به تعویق نیندازید و حال‌وهوای خاص و فضای زیبایی را به باغ و ویلای خود هدیه دهید. برای این کار فقط کافی است نکات و روش‌هایی که در این مقاله برای کاهش هزینه‌های شما در محوطه‌سازی باغ مطرح شده است را به خاطر بسپارید و به‌خوبی رعایت کنید.

فراموش نکنید که طراحی محوطه باغ و ویلای خود را مطابق سبک دکوراسیون داخلی منزل انجام دهید تا تطابق این دو عنصر، زیبایی مجموعه شما را دوچندان کنند.