آموزش صفر تا صد نصب آبنما سنگی در محوطه

آموزش صفر تا صد نصب آبنما سنگی در محوطه

در سال‌های اخیر اجرای آب‌نماهای سنگی در مناطق مسکونی، تجاری، رستوران‌ها، شهری، عمومی و … رواج بسیار زیادی داشته است. علت این اتفاق را می‌توان میل ذاتی انسان‌ها به طراوت و روشنایی دانست؛ چراکه این آب‌نماها نه‌تنها شادابی و طراوت خاصی به محیط منتقل می‌کنند، بلکه می‌توانند گستره‌ای از نورهای رنگی را در محیط ایجاد کنند.

این یعنی آب‌نماها، تنها کاربرد زیبا‌یی‌شناختی ندارند و نباید کارایی آن‌ها را در حفظ طراوت و تأمین هوای خوب محیط نادیده گرفت. طریقۀ نصب این آب‌نما بسیار ساده است و اگر بتوانید آموزش نصب آبنما را مرحله‌به‌مرحله یاد بگیرید و اجرا کنید، می‌توانید تا سال‌های سال از زیبایی و کارایی این سازه‌ها لذت ببرید.

در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در ارتباط با انواع آب‌نماهای سنگی و نکاتی که باید پیش‌از خرید و اجرای آن‌ها مد نظر داشته باشید، صحبت کنیم.

آب‌نما سنگی چیست؟

به حوض‌ها و ﺣﻮﺿﭽﻪﻫﺎی کوچک و ﮐﻢ‌ﻋﻤﻘﯽ که برای ساختمان‌ها و محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری، رستوران‌ها و … طراحی می‌شود و عموماً در آن فواره‌ها و چراغ‌های رنگی متنوعی وجود دارد، آب‌نما می‌گویند. میانگین کلی عمق این آب‌نماهای سنگی معمولاً به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد و می‌تواند با مصالح مختلفی ساخته شود.

به‌طورکلی شکل سنگی این آب‌نماها کارایی و دوام بیشتری دارد و به‌همین‌علت، هم خریداران و هم تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند سراغ این گزینه بروند. آب‌نما بر اساس موقعیت جغرافیایی و معماری محیطی که باید در آن نصب شود، می‌تواند طراحی‌ها و شیوه‌های اجرایی مختلفی داشته باشد و انتخاب این طرح‌ها کاملاً به نظر خریدار و طراح بستگی خواهد داشت.

طریقه نصب آبنما سنگی

به‌طور‌کلی آب‌نماهای سنگی به دو شکل منظم و غیرمنظم در محیط نصب می‌شوند و هرکدام از این دو شیوۀ اجرا، طرفداران خاص خود را دارند. در نظر داشته باشید که علاوه‌بر نقش سلیقه در انتخاب آن‌ها، برخی نکات هم وجود دارند که توجه به آن‌ها پیش‌از خرید و نصب آب‌نما ضروری است.

طریقۀ کلی نصب این سازه‌ها را در ادامه برایتان شرح می‌دهیم.

اجرا و آموزش نصب آبنما ﻣﻨﻈﻢ یا Formal

ﻣﻨﻈﻮر از ﻃﺮاﺣﯽ و اجرای ﻣﻨﻈﻢ آب‌نما، دادن ﺷﮑﻞ‌های ﮐﺎملاً هندسی و تعریف‌شده ﺑﻪ آب‌نماها است. شاید تصور کنید استفاده از اشکال هندسیِ ساده، بسیار کلیشه‌ای به نظر می‌رسد؛ اما مطمئن باشید زمانی که این نوع آب‌نماها را اجرا کنید، متوجه می‌شوید چه چشم‌انداز کلاسیک و مینیمال بی‌نظیری دارند.

در اجرای منظم، اشکال هندسی عموماً به‌شکل قرینه اجرا می‌شوند و طرح و نظم مشخصی دارند. علاوه‌براین عموماً در اجراهای منظم، آب‌نماها با لبه‌های برجسته اجرا می‌شوند که هم می‌توان دور آن‌ها نشست، از گلدان و اکسسوری استفاده کرد و هم برای کودکان امنیت بیشتری دارند.

اجرای ﻏﯿﺮﻣﻨﻈﻢ آب‌نما یا Informal

آب‌نماهای غیرمنظم یا اینفورمال معمولاً شکل انتزاعی و خیال‌انگیز دارند. به این صورت که این آب‌نماها با اشکال غیرهندسی و خلاقانه‌ای طراحی می‌شوند و بعضاً یادآور آبگیرهای طبیعی هستند که در شکل‌های هندسی معمولی نمی‌گنجند و می‌توانند به هر قالبی در بیایند.

آب‌نماهای غیرمنظم دارای زوایای مشخص و معین و حاشیه‌های منظمی نیستند و این‌طور به نظر می‌آید که بدون قاعده و قانون خاصی طراحی شده‌اند. اگر قصد اجرای آب‌نماهای سنگی نامنظم را دارید، باید مکان مدنظرتان، پتانسیل اجرا را داشته باشد تا کار نهایی، زیبا و چشم‌نواز باشد.

در نظر داشته باشید که این آب‌نماها جلوۀ مدرنی دارند و اگر دیگر اجزای ساختمانتان کلاسیک است، بهتر است که سراغ آب‌نماهای غیرمنظم نروید.

آموزش نصب آبنما

آموزش نصب آبنما به‌همراه اصول اساسی که هنگام نصب و اجرا باید رعایت کنید

آموزش نصب آبنما سنگی بدون رعایت اصول و نکات پایه قابل انجام نیست و شما باید حتماً چند نکتۀ مهم را پیش از اجرای تصمیم خود و نصب آب‌نماها مدنظر داشته باشید. این نکات مهم عبارت‌اند از:

آب‌نما نباید زﯾﺮ درﺧﺖ اجرا شود

به‌طورکلی این قاعده را مدنظر داشته باشید که آب‌نماها بهتر است زیر درختان اجرا نشوند؛ چراکه محیط‌های این‌چنینی مملو از فضولات پرندگان و ﺣﺸﺮات است و علاوه‌براین ذرات کوچکی که از تنۀ درﺧﺖ و برگ‌های آن ﻣﯽرﯾﺰد می‌تواند آب را آلوده کند و به این ترتیب هم زیبایی آب‌نما تحت تأثیر قرار می‌گیرد و هم فیلترها و پمپ‌ها مسدود می‌شوند.

ﻧﺒﺎﯾﺪ آب‌نما را در ﻣﺴﯿﺮ ﺑﺎدﻫﺎی ﺷﺪﯾﺪ نصب کنید

آب‌نماهای کتیبه ای با پمپ‌های مخصوصی کار می‌کنند و ریزش آب، الگوی منظم و مشخصی دارد. وزش شدید باد باعث می‌شود این الگو با مشکل مواجه شود و از حالت عادی خود بیرون بیاید. نتیجۀ این اتفاق، بیرون‌ریختن آب از حوضچۀ آب‌نما خواهد بود و علاوه‌براین ظاهر کار نیز جذابیت خود را از دست خواهد داد.

در ﻓﺼﻞ زﻣﺴﺘﺎن باید از آب‌نماها حفاظت شود

نکتۀ بسیار مهم در آموزش نصب آبنما این است که حتماً باید در ﻣرحله ﻃﺮاﺣﯽ و اجرای آب‌نماها ﭘﯿﺶﺑﯿﻨﯽﻫﺎی ﻻزم را برای فصول سرد سال انجام دهید. بسیاری از مناطق کشور، زمستان‌های سردی را تجربه می‌کنند و باید برای ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از ﯾﺦزدن آب در این فصل، تدابیری در نظر گرفته شود. همچنین توصیه می‌شود در فصل زمستان جهت جلوگیری از ﯾﺦزدن ﭘﻤﭗﻫﺎی آب، آن‌ها را باز کنید تا آسیبی نبینند.

عمق آب را دائماً بررسی و شرایط ورود آب تازه را تأمین کنید

برای کاهش هرچه بیشتر و مؤثرتر مصرف آب باید عمق آبِ آب‌نما، همیشه در سطح مناسبی ثابت بماند و کمتر یا بیشتر نشود.

همچنین نکتۀ مهم در آموزش نصب آبنما این است که این حوضچه‌ها حتماً باید از یک سیستم ﻟﻮﻟﻪ‌ﮐﺸﯽ ﺛﺎﺑﺖ جهت ﺗﺄﻣﯿﻦ آب ﺗﺎزه و یک ﺳﯿﺴﺘﻢ ﺣﻔﺎﻇﺘﯽ جهت ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی از ﺧﺸﮏ ﮐﺎرﮐﺮدن ﭘﻤﭗ‌ها برخوردار باشند تا هم آب تازه دائماً وارد حوضچه شود، هم سطح آن تحت کنترل باشد و هم اگر به‌هردلیلی آب قطع بود، آب‌نما خشک نشود.

سیستم تخلیه و سرریز را تعبیه کنید

برای تخلیۀ آسان آب و همچنین نظافت دائمی آب‌نما، حتماً باید یک سیستم تخلیه و سرریز برای حوضچه‌ تهیه کنید.

طریقه نصب آبنما سنگی

یک پمپ مناسب و باکیفیت انتخاب کنید

ﭘﻤﭗﻫﺎیی که برای فواره‌ها انتخاب می‌کنید ﺑﺎﯾﺪ حتماً ﺑﺎﺗﻮﺟﻪﺑﻪ ﺣﺪاﮐﺜﺮ ﺗﻮان ﻣﺼﺮﻓﯽ و البته ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﻣﺤﻞ ﻧﺼﺐشان انتخاب و خریداری شوند. یک پمپ بی‌کیفیت هم مصرف آبتان را افزایش می‌دهد و هم نمی‌تواند الگوی منظم ریزش را با توجه به شرایط موجود در بلندمدت تنظیم کند و به‌سرعت از کار می‌افتد.

ﮐﻠﯿﺪﻫﺎی اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ را با دقت انتخاب کنید

ﮐﻠﯿﺪﻫﺎی اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ که انتخاب می‌کنید ﺑﺎﯾﺪ حتماً ﺑﺎ ﻗﺪرت ﭘﻤﭗﻫﺎ و ﻣﺪارﻫﺎی روﺷﻨﺎﯾﯽ تناسب داشته باشند تا بتوانند دستورات را اجرا کنند. علاوه‌براین کلید‌ها باید ﻣﺠﻬﺰ ﺑﻪ ﺳﯿﺴﺘﻢ حفاظتی باشند تا بعدها مشکلی برای حوضچه و همچنین ساکنان پیش نیاید.

شبکه‌های آهنی محافظ را نصب کنید

در کف حوض یا حوضچه، ﮔﻮدالﻫﺎی مخصوصی جهت نصب تجهیزات آب‌نما ساخته می‌شود که حتماً باید توسط شبکه‌های آهنی محافظت شوند.

نصب آبنما کتیبه ای

امنیت‌ کابل‌های برق را تأمین کنید

در داخل حوضچه، کابل‌های برقی برای تأمین نور و کارکردن پمپ‌ها تعبیه شده است که حتماً باید درون داکت‌های مخصوصی قرار بگیرند. اکیداً توصیه می‌کنیم که امنیت‌ این کابل‌های تغذیه برق را تحت هر شرایطی تأمین کنید.

ساخت آبنما یا خرید آبنما سنگی آماده؟

آب‌نماها زیبایی بی‌نظیری دارند و علاوه‌بر زیبایی می‌توانند طراوت و هوای مطبوع را برای محیط به ارمغان بیاورند. به‌همین‌جهت نصب و اجرای آن‌ها با استقبال خوبی مواجه شده است.

اگر این فرایند به‌شکل درستی انجام شود، می‌توانید تا مدت‌ها از این آب‌نماهای سنگی و زیبا استفاده کنید. مطالعۀ آموزش نصب آبنما به‌منظور تناسب انتخاب گزینه موردنظر شما و همچنین حفظ و نگهداری بلندمدت از آن به شما کمک می‌کند تا نکات مهمی پیرامون آن را در نظر داشته باشید.

فراموش نکنید که ساخت آبنما با سنگ و سایر مصالح در هزینه های محوطه سازی صرفه جویی خواهد کرد. بنابراین اگر به دنبال روش های محوطه سازی با کمترین هزینه هستید، ساخت آبنما با دست را نسبت به خرید آبنماهای سنگی آماده در اولویت قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *