اصول چیدمان مینیمال و شیک منزل هنگام طراحی دکوراسیون

دکوراسیون داخلی مینیمال

اگر ترندهای روز چیدمان منزل را دنبال کنید، می‌دانید که این روزها چقدر استفاده از سبک مینیمال در خانه محبوبیت پیدا کرده است. این سبک با دوری از تزئینات و المان‌های شلوغ و غیرکاربردی در خانه، فضا را در ساده‌ترین و شیک‌ترین حالت آن دیزاین می‌کند.

در این سبک همه اجزای منزل در بیشترین هماهنگی با یکدیگر قرار دارند و رنگ‌هایی در چیدمان به‌کار می‌روند که خنثی و مدرن هستند. اما این سبک اهداف بیشتری را دنبال می‌کند و برای به‌کار بردن آن در خانه باید آشنایی بیشتری با آن داشته باشید. اگر می‌خواهید بدانید چطور دکوراسیون داخلی مدرن داشته باشید، این مقاله راهنمای خوبی برایتان خواهد بود.

آشنایی با سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

سبک مینیمال در خانه

امروزه سبک‌های معماری با یکدیگر تلفیق شده یا وام‌دار یکدیگر هستند. در چنین شرایطی تمایز میان سبک‌های مختلف برای افرادی که تخصص کافی در این زمینه ندارند، دشوار است. بنابراین در صورتی که خودتان بخواهید بدون کمک دکور خانه خود را تزئین کنید، باعث هرج و مرج خواهد شد. بهتر است از کمک حرفه‌ای یک طراح استفاده کنید تا دانش خود را در زمینه سبک‌ها افزایش دهید. همچنین میتوانید در مجله کاویان با سبک های مختلف دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

سبک مینیمال که بعضی از افراد به اشتباه آن را سبک مدرن می‌دانند، یک سبک معماری است که ریشه در تحولات و جنبش‌های هنری دارد. ویژگی بارز این سبک، سادگی آن است. مینیمالیسم تلاش دارد تا تمام المان‌ها و بخش‌های طراحی را تا بیشترین جای ممکن ساده کند.

ما در این سبک با المان‌های تزئینی و زینتی مواجه نیستیم. سبک مینیمال در خانه این هدف را دنبال می‌کند که با ساده کردن فضا، زندگی را در آن ساده‌تر و کاربردی‌تر کند. ممکن است این سبک به‌ دلیل نداشتن تزئینات و المان‌های زیاد ساده به ‌نظر برسد، در حالیکه دیزاین این فضا به علت محدودیت‌هایش سخت‌ است.

طراح باید بتواند با المان‌های ساده و محدود، فضا را کاربردی و در عین حال زیبا کند. همچنین یک فضای مدرن باید روح زندگی را در خود داشته باشد. این کار بدون وجود هماهنگی میان بخش‌های مختلف تشکیل‌دهنده خانه ممکن نخواهد بود.

دکوراسیون مینیمال منزل

ویژگی های سبک معماری مینیمال

دکوراسیون داخلی مینیمال علاوه‌بر سادگی ویژگی‌های دیگری نیز دارد که کمک می‌کنند تا فضا شکل بگیرد. از جمله دیگر ویژگی‌های مهم این سبک می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پیروی از شعار «کمتر بیشتر است».
 • حفظ سادگی، کارایی و عملکرد بالای فضا
 • ایجاد خطوط ساده و واضح
 • به‌کار نبردن وسایل و تزئینات و المان‌های اضافی در طراحی
 • استفاده از پالت رنگی مناسب تک رنگ یا با رنگ‌های محدود و هماهنگ
 • به‌کار بردن مصالح محدود و هماهنگ مانند بتن، فولاد، شیشه و چوب
 • به‌کار بردن هر المان در مکان متناسب با هدف آن
 • حداکثر استفاده از نور طبیعی در طراحی
 • به‌کار بردن صنایع دستی
 • طراحی پلان باز
 • استفاده از المان‌های روح بخش

برای درک بهتر این سبک و نوع طراحی دکوراسیون مطابق آن به عکس های زیر دقت کنید:

طراحی سالن پذیرایی
طراحی سالن پذیرایی مینیمال
طراحی سالن پذیرایی
طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال
خدمات طراحی اتاق خواب بزرگ
طراحی اتاق خواب مینیمال

اصول طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال

برای آنکه سبک مینیمال در خانه‌تان جایگاه خود را به‌درستی پیدا کند، باید از اصول و استانداردهایی پیروی کنید که مینیمالیسم را تعریف می‌کنند. از جمله مهم‌ترین اصول این سبک موارد زیر هستند:

1. حفظ اصول سادگی

همان‌طور که بارها به آن اشاره کردیم، سادگی مهم‌ترین ویژگی این سبک بوده و اولین و مهم‌ترین اصل در داشتن یک دکوراسیون داخلی مینیمال است. برای این کار لازم است تا وسایلی که تهیه می‌کنید نیز در این سبک باشند و ساده و بدون تزئینات اضافی باشند.

دومین قدم برای ایجاد یک فضای مینیمال نیز، حذف وسایل غیر ضروری در محیط است. هرچه خانه را خلوت‌تر کرده و از پر کردن آن با لوازم غیرضروری اجتناب کنید، در چیدمان منزل به این سبک موفق‌تر خواهید بود.

2. طراحی پلان به شیوه باز

طراحی پلان باز به این معناست که فضاهای مختلف خانه به‌جای جدا شدن با کمک دیوارها و پارتیشن‌های سنگین، مرزی با یکدیگر نداشته باشند. در این شیوه، فضاها منعطف هستند و قابلیت تغییر کاربری آن‌ها وجود دارد.

طراحی سالن پذیرایی

همانطور که در این تصویر مشاهده میکنید، آشپزخانه و سالن پذیرایی از یکدیگر جدا نشده اند و به شیوه ای بسیار شیک و مینیمال در راستای هم قرار گرفته اند.

3. استفاده از رنگ های خنثی (مهم ترین اصل سبک مینیمال در خانه)

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول برای به‌کار بردن سبک مینیمال در خانه، انتخاب پالت رنگی مناسب است. به‌طور کلی رنگ‌های خنثی پرطرفدارترین انتخاب طراحان برای خانه در هر نقطه از جهان هستند. رنگ‌هایی مانند کرم جزو محبوب‌ترین انتخاب این دسته از دیزاینرها قرار می‌گیرند.

اصولی‌ترین شیوه طراحی فضاهای مینیمال، استفاده از تنها یک رنگ در طراحی جداره‌ها و در انتخاب مبلمان است. اما اگر بخواهید رنگ‌های بیشتری را در فضای مینیمال خود داشته باشید، انتخاب نهاییتان یک پالت رنگ متشکل از سه رنگ خواهد بود.

طراحی سالن پذیرایی

در کنار کرم، رنگ‌های ملایم دیگری چون سفید و خاکستری از دیگر انتخاب‌های محبوب در طراحی فضای مینیمال هستند. دلیل انتخاب این رنگ‌ها دلباز و تمیز به ‌نظر رسیدن فضا و احساس آرامشی است که به ساکنان انتقال می‌دهد. توجه داشته باشید رنگ فضا باید با میزان نورپردازی و رنگ نور تناسب داشته باشد. مثلا در فضاهایی با نور زیاد، بهتر است از رنگ سفید با ته رنگ آبی استفاده کنید.

4. حفظ تعادل در فضا

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول فضای مدرن، حفظ تعادل میان اجزای مختلف آن است. پالت رنگی دکوراسیون داخلی مینیمال، متشکل از رنگ‌های خنثی است و در صورتی که این رنگ‌ها با المان‌ها و رنگ‌های دیگری تعادل پیدا نکنند، فضا بی‌روح و سرد خواهد بود. به‌همین دلیل در بیشتر فضاهای مینیمال، استفاده از چوب طبیعی رایج است.

چوب می‌تواند با گرمای طبیعی خود، فضا را از حالت خنثی خارج کند. به‌همین علت در انتخاب مبلمان، میز و صندلی، توجه به جنس چوب اهمیت زیادی دارد. کوسن‌ها دیگر مبلمانی هستند که در صورت داشتن رنگ‌های گرم، به فضا روح می‌دهند. دیگر موردی که در حفظ تعادل فضای مینیمال اهمیت دارد، حفظ قرینگی و تقارن مبلمان موجود در فضا است.

5. انتخاب مبلمان مناسب

همان‌طور که گفتیم برای داشتن سبک مینیمال در خانه، باید با تزئینات و المان‌های اضافی خداحافظی کنید. در چنین شرایطی، انتخاب مبلمان اهمیت بالایی پیدا می‌کند. زیرا شما باید بتوانید با انتخاب مناسب مبلمان محدودی که دارید، فضا را کاربردی و زیبا کنید.

طراحی اختصاصی پذیرایی خانه
طراحی اختصاصی پذیرایی خانه

مبلمان‌های منعطف بهترین انتخاب برای فضاهای مینیمال هستند. این نوع از مبلمان قابلیت تغییر عملکرد دارند و با عملکرد چندگانه خود، نیاز فضا به تهیه مبلمان متعدد را کاهش می‌دهند. همچنین توجه داشته باشید مبلمانی را انتخاب کنید که تگ رنگ باشند و طرح و نقش نداشته باشد.

6. بیشترین استفاده از نور طبیعی

لازمه ایجاد فضاهای مینیمال، نور طبیعی است. خانه باید به ‌اندازه کافی از نور طبیعی بهره ببرد و پرتوی نور خورشید در فضا منعکس شود. به‌همین دلیل در این فضاها برخلاف فضاهای کلاسیک، استفاده از پرده‌های ضخیم و چند لایه رایج نیست. قاب‌های پنجره در فضای مینیمال بزرگ است و با پرده‌های با ضخامت کم پوشش داده می‌شود.

سالن پذیرایی به سبک مینیمال

همچنین با استفاده از آینه دکوراتیو در بخش های مختلف سالن پذیرایی میتوانید انعکاس نور طبیعی را بیشتر کنید و روح بیشتری به فضای منزل خود ببخشید.

7. انتخاب فرش های مینیمال

زیبایی فرش‌های ایرانی بر کسی پوشیده نیست اما متاسفانه برای سبک مینیمال در خانه، استفاده از فرش‌های دستبافت پر از نقش و رنگ، کاربرد ندارد. فرش‌هایی که در خانه‌های با این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند دیگر المان‌های فضا رنگ‌های خنثی دارند و طرح آن‌ها نیز مینیمال و محدود است.

8. اهمیت عملکرد

در فضاهای مینیمال باید برای هر المان یک تعریف عملکردی وجود داشته است. به این معنا که عناصری که زندگی فرد را راحت نمی‌کنند، عملکردی نیستند و قابلیت استفاده ندارند. بااین‌حال المان‌هایی نیز وجود دارند که با وجود آنکه به‌طور مستقیم عملکردی به‌شمار نمی‌آیند، استفاده از آن‌ها در فضاهای مینیمال کاربردی به ‌نظر می‌رسد.

طراحی سالن پذیرایی
طراحی سالن پذیرایی مینیمال با گیاهان طبیعی

گلدان‌های طبیعی که یک گیاه زنده را در خود جای داده‌اند، یک المان عملکردی در طراحی به‌شمار می‌آیند. به‌عنوان نماینده طبیعت در خانه شما، گیاهان روح و زیبایی را به آن هدیه می‌کنند.

سخن نهایی

مینیمالیسم نوعی سبک در طراحی داخلی مدرن است که تاکید آن بر عملکرد و هماهنگی بین عناصر گوناگون در فضا است. این سبک آشفتگی در طراحی و وجود عناصر غیرالزامی را کم می‌کند و فضایی آرامش‌بخش و راحت به‌وجود می‌آورد. در این مقاله اصول سبک مینیمال در خانه و دکوراسیون داخلی مینیمال را توضیح دادیم تا با توجه به آن، محیط خود را تغییر دهید.

اگر تا به حال طراحی دکوراسیون انجام نداده‌اید، میتوانید از نمونه طراحی های داخلی کاویان کمپانی ایده بگیرید یا صفر تا صد طراحی منزل خود را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *