آیا گرین وال باعث کاهش دمای اتاق در تابستان می‌شود؟

مزایای دیوار سبز

دیوار سبز چیست؟ دیوارهای سبز یا همان گرین وال‌ها فضای طبیعی و زنده‌ای هستند که در محیط شهری گنجانده می‌شوند و طبیعت را به محیط پر دود و دَم شهری می‌آورند. کنار هم قراردادن گیاهان زنده و طبیعی در محیط‌های مسکونی و پُررفت‌وآمد نه‌تنها از لحاظ بصری جذاب است، بلکه باعث تغییر انرژی محیط نیز می‌شود و تجربه نشان داده است که وجود گیاهان طبیعی در محیط‌های مسکونی حال و هوای بهتر و تازه‌تری به اهالی آن محیط می‌دهد.

خوشبختانه گرین وال‌ها چه در داخل فضای مسکونی و چه در خارج آن قابل‌اجرا هستند و می‌توانند چهره ظاهری و حال و هوای محیط را به طرز ملموسی تغییر دهند؛ اما مزایای گرین وال طبیعی چیست که امروزه مالکان ترجیح می‌دهند حتماً در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان از آن استفاده کنند؟

آیا گرین وال‌ها از جنبه‌های خاصی مفید هستند یا صرفاً برای زیبایی از آن‌ها استفاده می‌شود؟ در ادامه با ما همراه شوید تا مزایای این دیوارهای سبز جذاب را بررسی کنیم.

مزایای گرین وال طبیعی

نصب گرین وال طبیعی مزایای مختلفی دارد که از چند جهت قابل‌بررسی است. به‌طورکلی مزایای گرین وال طبیعی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

ایجاد ارزش افزوده برای ساختمان

نصب و اجرای گرین وال طبیعی برای ساختمان و منزل، ارزش افزوده ایجاد می‌کند؛ چراکه جزو دکوراسیون ساختمان محسوب می‌شود و پروسه نصب سخت و حساسی دارد. ازاین‌رو اجرای آن‌ها برای ساختمان ارزش افزوده قابل‌توجهی ایجاد می‌کند.

تولید هوای مطبوع به‌کمک یک تهویه هوای طبیعی

از مهم‌ترین مزایای گرین وال طبیعی باید به تهویه هوای طبیعی و ایجاد یک فضا و هوای مطبوع اشاره کرد. خصوصاً که این نوع گرین وال‌ها به کاهش دمای محیط و خنک‌تر‌شدن فضا کمک می‌کنند. همین تاثیر گرین وال‌ها در کاهش دمای محیط، باعث پایین‌آمدن مصرف انرژی در تابستان و روزهای گرم سال نیز می‌شود.

همچنین گیاهان به‌کاررفته در گرین وال‌ها یک فیلتر پاکسازی‌کننده ذرات معلق در هوا به شمار می‌آید و می‌توانند با ایجاد هوایی تازه و مطبوع، اکسیژن موردنیاز محیط را فراهم کنند. به‌همین‌دلیل هم مدیران و مالکان ساختمان ترجیح می‌دهند در محیط‌های پُررفت‌وآمد، این دیوارهای سبز زیبا را نصب کنند.

افزایش زیبایی دکوراسیون داخلی و خارجی

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های دیوارهای سبز طبیعی، ایجاد جلوه بصری و ظاهری بسیار زیبا، شیک و متنوع است. همچنین وجود آن‌ها، روح خاصی به محیط می‌بخشد و فضا را شاداب‌تر و سرزنده‌تر می‌کند. علاوه‌براین موارد، گرین وال‌ها می‌توانند نواقص محیط را بپوشانند و فضاهای خالی را کاملاً پر کنند.

ایجاد یک عایق حرارت طبیعی

جالب است بدانید گرین وال‌ها به‌عنوان یک عایق طبیعی و وحرفه‌ای برای حرارت نیز عمل می‌کنند؛ بنابراین بهتر است نصب آن‌ها توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. همچنین بسیاری از متخصصان این حوزه می‌گویند گرین وال‌ها می‌تواند از سازه نیز محافظت کند و طول عمر محیط را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهد.

مزایای گرین وال طبیعی

نحوه نصب گرین وال مصنوعی و طبیعی

نحوه نصب گرین وال مصنوعی با گرین وال طبیعی تفاوت خاصی ندارد و از یک شیوه واحد پیروی می‌کند. برای نصب گرین وال باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول باید محل مناسبی برای نصب گرین  وال انتخاب کنید. محل نصب باید خشک، صاف و بدون عناصر خارجی و تزئینی باشد تا زیرساخت مناسب برای نصب دیوار سبز مصنوعی یا طبیعی فراهم شود. سپس باید سطح دیوار را تمیز کنید و از صاف و یکدست بودن آن مطمئن شوید.
 • دیوار سبز(گرین وال)برگ پرتقالیA
  1,120,000 تومان
 • دیوار سبز(گرین وال)لیندا برگ فلفلی گلدار
  1,280,000 تومان
 • دیوار سبز(گرین وال)نارون ژاپنی گلدار
  960,000 تومان
 • درصورتی‌که موقعیت مناسب برای نصب گرین وال را پیدا کردید، باید فریم آن را انتخاب کنید. فریم گرین وال می‌تواند از جنس چوب، فلز و pvc باشد. فریم را روی مکان مدنظرتان قرار دهید و به‌کمک پیچ و میخ آن را روی دیوار متصل کنید. کمی به عقب بیایید و از دور به فریم نگاه کنید. باید مطمئن شوید فریم در موقعیت درست و مناسب به‌شکل صاف و در یک راستا نصب شده است.
 • پس‌از نصب فریم، نوبت به قراردادن پوشش زیرین گرین وال یا همان ممبران روی فریم می‌شود. جنس پوشش زیرین باید مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر ساییدگی و از همه مهم‌تر، مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت باشد. باید ممبران را در ابعادی متناسب با فریم نصب‌شده آماده کنید و به‌کمک تسمه و پیچ آن را در فریم بچسبانید.
 • در مرحله آخر، کار زیرسازی تمام می‌شود و می‌توانید گرین وال را روی ممبران نصب کنید. البته حواستان باشد قطعات گرین وال باید به‌شکل سیستمی روی پوشش زیرین قرار بگیرد و به‌کمک منگنه و پیچ آن را در موقعیت مناسب ثابت کنید. پس‌از پایان کار حتماً اطمینان حاصل کنید که قطعات به‌شکل درست و در جای مناسب، محکم نصب شده‌اند. اگر نقصی در کار وجود داشت، در اسرع وقت آن را رفع کنید.

دوام گرین وال طبیعی چه مدت است؟

به‌طور میانگین می‌توان گفت بیشتر دیوارهای سبز حداقل ۵ تا ۱۰ سال طول عمر مفید دارند و البته دوام و ماندگاری گرین وال‌ها به رعایت فاکتورهای زیادی بستگی دارد. عدم رعایت برخی نکات باعث کاهش طول عمر آن‌ها می‌شود و در مقابل، با رعایت برخی نکات مهم می‌توانید چندین سال بر طول عمر مفید آن‌ها بیفزایید.

میزان رسیدگی و مراقبت روزمره و درست از گرین وال، اقلیم منطقه، نوع گیاهانی که در گرین وال طبیعی به کار رفته است و تناسبی که با اقلیم منطقه دارد، شرایط آب‌وهوایی محیط و نحوه نصب گرین وال در طول عمر مفید آن اثر می‌گذارند و بهتر است از همان ابتدا تمام شرایط را بررسی کنید.

آیا دیوار سبز طبیعی نیاز به مراقبت مداوم دارد؟

اگر تصور می‌کنید بعداز نصب گرین وال طبیعی همه چیز به پایان رسیده است و با خیال راحت می‌توانید از مزایای دیوار سبز طبیعی استفاده کنید، سخت در اشتباه‌اید! این تازه شروع مسیر است و لازم است بدانید ماندگاری گرین‌ وال‌ها به نوع مراقبت شما از آن‌ها بستگی دارد.

مشخص است که مانند تمام گیاهان زنده، گرین وال‌های طبیعی نیز به مراقبت دوره‌ای و هرس‌شدن نیاز دارند تا گیاهان جدید و تازه جای گیاهان از دست رفته را بگیرند. علاوه‌براین، شما باید هر روز یا هر هفته به تناسب نوع گیاه اقدام به آبیاری و تغذیه گرین وال کنید.

همچنین میزان آبیاری این گیاهان هم تاثیر بسزایی در کیفیت و طول عمر آن‌ها خواهد داشت. برای مثال بعضی از گرین وال‌ها نیاز به آبیاری روزانه و بعضی دیگر نیاز به آبیاری هفتگی دارند تا شاداب بمانند و همین سرزندگی و شاز مزایای گرین وال طبیعی به حساب می‌آید. عموماً این دیوارهای سبز سیستم آبیاری یکپارچه‌ای دارند تا مراقبت اولیه از گیاه را برای شما آسان‌تر کنند. این سیستم‌های آبیاری در دو نوع چرخشی و مستقیم وجود دارند.

 • در سیستم آبیاری چرخشی آب از یک مخزن داخلی برای گردش در سیستم و رسیدن به سر تا سر گرین وال پمپاز می‌شود. این مخزن را هم می‌توان به‌شکل دستی و هم با اتصال به منبع آب منزل پر کرد. از مزایای سیستم آب چرخشی می‌توان به جمع‌آوری مجدد آب اضافه در مخزن اشاره کرد.
 • در سیستم آبیاری مستقیم آب از طریق یک مخزن آب خارجی دریافت می‌شود و پس‌از آبیاری کامل، آب اضافی به زهکشی فاضلاب می‌رود.
مزایای دیوار سبز مصنوعی

سخن پایانی

نصب و اجرای گرین وال‌ها مزایای بی‌شماری دارد که این پروسه سخت را منطقی می‌کند. علاوه‌براین، بخشی از مزایای گرین وال طبیعی باعث می‌شود حتی از لحاظ مالی نیز اجرای آن‌ها در دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها توجیه اقتصادی نیز داشته باشد. به‌هرحال توصیه می‌کنیم اگر قصد استفاده از این گیاهان زنده و طبیعی را در محل کار یا زندگی خود دارید، حتماً به مزایا و نحوه نگهداری از آن‌ها توجه داشته باشید.

اگر می‌خواهید با بهترین مکان‌ها برای اجرای دیوار سبز آشنا شوید و جلوه‌ای بی نظیر به ساختمان یا ویلای خود ببخشید، مطلب “بهترین مکان برای اجرای دیوار سبز در محوطه” را مطالعه کنید.