چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم؟

چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم

کسی در دنیا نیست که از داشتن استخر در حیاط خود، خوشش نیاید. یک استخر، مهم نیست که چقدر کوچک باشد، می‌تواند فضای حیاط را زیبا کند و ظاهری مجلل به آن ببخشد. همچنین شناکردن یک تفریح لذت‌بخش در کنار خانواده و دوستان در ماه‌های گرم تابستان است.

اما نگهداری از استخر کار آسانی نیست و نیاز به رسیدگی مستمر دارد، چون اگر از نگهداری آب استخر غافل شویم، ممکن است به‌دلیل تجمع جلبک‌ها کدر و کثیف شود. بنابراین اگر بدانیم که چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم، بدون شک همیشه استخر آماده است تا در آن شنا کنیم و لذت ببریم. در ادامه ابزارها و روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که در نگهداری اصولی استخر بسیار موثر است.

لوازم مناسب برای تمیز نگه‌داشتن آب استخر

اگر اصلی‌ترین سوال شما این است که چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم، باید بگوییم تمیزکردن استخر، مستلزم تمیزکردن زباله‌های آن، فیلتراسیون و ضدعفونی با مواد شیمیایی مناسب است. از بین تمام مواد شیمیایی، کلر محبوب‌ترین و موثرترین ماده شیمیایی پاک‌کننده آب استخر است. این ماده شیمیایی می‌تواند به‌صورت جامد یا مایع باشد که در حالت جامد هیپوکلریت کلسیم و در حالت مایع هیپوکلریت سدیم نامیده می‌شود. در ادامه لیستی از لوازم ضروری برای آنکه بتوانید آب استخرتان را تمیز نگه دارید، معرفی می‌کنیم.

استفاده از ماده شیمیایی کلر

ماده کلر که دارای مقداری محلول کات کبود است، می‌تواند به سلامت آب کمک کند. این ماده از رشد جلبک‌ها جلوگیری می‌کند و برای شفافیت آب استخر بسیار موثر است. البته استفاده بیش‌ازحد از آن نیز خطرآفرین است. به‌همین‌دلیل هنگام استفاده حتماً به توصیه‌های یک کارشناس در این زمینه عمل کنید.

استفاده از کف‌گیر برگ یا توری

معمولاً در خانه‌هایی که استخر در کنار گیاهان و درختان قرار دارد، همیشه برگ‌ها در استخر شناور هستند. اگر شما هم این مشکل را دارید و برایتان سوال است که چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم، از توری یا کف‌گیر برگ، می‌توان برای خارج‌کردن برگ‌ها و موادی که روی آب شناور هستند، استفاده کرد.

استفاده از روکش استخری

کاور یا روکش استخری یکی دیگر از ابزارهای ضروری برای تمیز نگه‌داشتن آب استخر است. معمولاً با این وسیله می‌توانید از وارد‌شدن گردوخاک یا برگ درختان به دورن استخر جلوگیری کنید. این ابزار مانع از تبخیر آب استخر می‌شود، همچنین هزینه نگهداری و مصرف مواد شیمیایی برای تمیزی استخر را به‌مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این روکش برای حفظ و افزایش دمای آب استخر نیز مناسب است.

چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم؟ استفاده از جاروی استخری را فراموش نکنید

جاروی استخری یکی از ضروری‌ترین لوازم استخر است. این ابزار مانند جاروبرقی،  املاح و مواد معلق در استخر را به‌راحتی به درون خود می‌کشد و کف، دیواره‌ها و تمام قسمت‌های استخر را تمیز می‌کند. جاروی رباتیک، نیمه‌اتوماتیک و دستی از انواع مختلف جاروی استخر هستند.

استفاده از سیستم تصفیه

می‌توان با مقداری هزینه بیشتر، یک سیستم تصفیه مناسب برای تمیز نگه‌داشتن آب استخر تهیه کرد. این سیستم، به‌صورت روزانه و هفتگی مقدار آب و درصد آلودگی آن را رصد می‌کند و هر زمان که لازم باشد عمل تصفیه را انجام می‌دهد.

روش‌های نگهداری آب استخر بدون تصفیه

اگر نمی‌خواهید از دستگاه تصفیه برای تمیزکردن آب استخر استفاده کنید، در ادامه ما به شما یاد می‌دهیم که چطور خودتان آب استخر را تمیز و شفاف کنید. آب استخر باید شفاف، بی‌بو و بی‌رنگ باشد. شما باید این ۳ کار را برای حفظ کیفیت آب استخر انجام دهید:

  • کیفیت فیزیکی آب را بررسی کنید: آب نباید بوی بدی بدهد و باید شفاف باشد. این نتیجه را می‌توان با تصفیه آب از طریق کلر به دست آورد.
  • حفظ قلیایی‌بودن آب: برای حفظ کیفیت آب باید به‌طور مرتب سطح PH آب بررسی شود و درصورت متعادل‌نبودن با اضافه‌کردن کلر آن را تنظیم کرد.
  • تمیزی واقعی آب: آب استخر خود را به‌طور مرتب بررسی و تمام جلبک‌ها و رسوبات استخر را با ابزارهایی که در بالا گفته شد، تمیز کنید تا کیفیت آن حفظ شود.

آب استخر باید به‌صورت هفتگی بررسی شود. ابتدا باید تمام برگ‌های مرده، حشرات و زباله‌هایی که ممکن است در سطح آب استخر جمع شده باشند را از بین ببرید. سپس باید رسوبات استخر را پاک کنید و آب موجود را با جاروبرقی بکشید و آن را با آب شیرین پُر کنید.

سعی کنید استخر شنا را هر هفته تمیز کنید. اگر هر هفته نمی‌توانید، حداقل هر دو هفته آن را بررسی کنید. این کار از کدر و کثیف‌شدن استخرتان جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید طول عمر استخر خود را افزایش دهید، به‌هیچ‌وجه نباید از تعمیر و نگهداری آن غافل شوید.

چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم؟ بهترین روش برای تمیز نگه‌داشتن آب استخر چیست؟

کارهای زیادی را می‌توانید برای تمیز نگه‌داشتن استخر خود انجام دهید، اما قبل از آن باید چند نکته مهم را بدانید. این نکات برای حفظ شفافیت و تمیزی، همچنین سلامت آب استخر بسیار ضروری است. اگر در استخری که آب سالمی نداشته باشد، شما کنید، به سلامت شما آسیب می‌زند. پس به نکاتی که در ادامه بیان می‌شود، توجه کنید.

اندازه‌گیری PH استخر

مقدار PH یا اسیدی‌بودن آب را به دقت اندازه‌گیری کنید. هرچه مقدار PH کمتر باشد، برای ضدعفونی استخر بهتر است. مقدار اسیدی‌بودن ایده‌آل برای آب استخر بین 7.2 تا 7.6 است. در عدد 7.0، آب خنثی است. در مقادیر بالاتر، آب بازی (قلیایی) و در مقدار کمتر، آب اسیدی است. برای مشخص‌شدن اسیدی‌بودن آب می‌توانید از دستگاه PHسنج استفاده کنید. اگر مقدار PH خیلی زیاد باشید، به این معنی است که جلبک و رسوب آهک ممکن است تشکیل شود. علاوه‌براین، PH بالا برای چشم و پوست ضرر دارد و خطرناک است.

محل قرارگیری استخر را درست انتخاب کنید

مکانی که استخر ساخته می‌شود، برای تمیزکردن استخر در آینده مهم است. به‌عنوان مثال، استخر را زیر یا نزدیک یک درخت بزرگ نسازید چون هر چیزی که از درخت می‌ریزد، به استخر شما ختم می‌شود! بنابراین، سعی کنید استخر را تاحدامکان در محیطی آزاد قرار دهید؛ جایی که اغلب آفتاب بیشتری وجود دارد و شنا را دلپذیرتر می‌کند.

وقتی استخر را استفاده نمی‌کنید، آن را بپوشانید

مهم‌ترین نکته این است که در زمانی که از استخر خود استفاده نمی‌کنید، آن را بپوشانید. با این کار می‌توانید از بسیاری مشکلات جلوگیری کنید و هیچ آلودگی مانند برگ و حشرات وارد آب استخر نمی‌شود. همچنین با این کار از محتویات داخل استخر محافظت می‌کنید.

فقط از آب لوله‌کشی برای پر کردن استخر استفاده کنید

استفاده از آب لوله‌کشی برای پرکردن استخر همیشه ایمن‌ترین کار است. آب چاه یا آب رودخانه‌ها ممکن است حاوی مواد معدنی یا مواد دیگری باشند که ترکیب آن با کلر موجود در استخر، باعث تغییر رنگ آب شود.

استفاده از یک تیم متخصص و حرفه‌ای

شما می‌توانید از تیم متخصص برای این کار کمک بگیرید. یک تیم حرفه‌ای به‌خوبی از عهده تمیزکردن استخر برمی‌آیند.

چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم؟ استفاده از دستگاه تصفیه خودکار

یک دستگاه تصفیه خودکار آب بخرید و در کنار استخر برای تصفیه نصب کنید. البته این روش هزینه را کمی بالا می‌برد.

یادگیری نگهداری و تمیزکردن استخر

بهترین روش برای تمیز نگه‌داشتن استخرتان آن است که خود دست به کار شوید. با توجه به نکاتی که ذکر شد، در این روش، نه تنها هزینه کمی خواهید داشت بلکه به‌راحتی می‌توانید در تمام فصول از استخر استفاده کنید و همیشه آب شفاف و تمیزی داشته باشید. برای این کار فقط کافی است ۵ قدم ساده را انجام دهید.

  • قدم اول: آب استخر را با فیلتر، تصفیه کنید

برای نگهداری از استخر، استفاده از فیلتر ضروری است. این دستگاه می‌تواند ٪۸۰ از مشکلات آب استخر را برطرف کند. شما باید سیستم فیلتر استخر را حداقل به‌مدت ۸ ساعت در روز روشن کنید.

  • قدم دوم: اسیدیته آب را متعادل کنید

اگر آب استخر متعادل نباشد، سطح PH و اثربخشی محصولات تصفیه، به‌ویژه مواد ضدعفونی‌کننده کاهش پیدا می‌کند.

  • قدم سوم: آب استخر را ضدعفونی کنید

ضدعفونی‌کردن آب استخر، هر هفته ضروری است. این کار باعث می‌شود که آب تمیز و بهداشتی باشد.

  • قدم چهارم: از شر جلبک خلاص شوید

برای جلوگیری از تجمع جلبک، هرهفته آب استخر را با یک محلول ضدجلبک تصفیه کنید. همچنین، هنگام استفاده از این محلول، از متعادل‌بودن آب و عملکرد صحیح فیلترها اطمینان حاصل کنید.

  • قدم پنجم: آب استخر را شفاف کنید

حتی آب تمیز ممکن است در ظاهر کدر شود. دلیل این اتفاق آن است که برخی از ذرات ریز ممکن است حتی پس‌از فیلترکردن در آب باقی بمانند. برای به‌دست‌آوردن آب شفاف، باید از یک محلول شفاف‌کننده یا لخته‌کننده استفاده کنید. این ماده به شما آب شفاف‌تری می‌دهد و درعین‌حال به ضدعفونی آب با کلر کمک می‌کند.

سخن پایانی

اینکه چگونه آب استخر را تمیز نگه داریم، دغدغه بسیاری از ماست. شناکردن در یک استخر تمیز و شفاف همیشه لذت‌بخش است. برای آنکه بتوانید استخر خود را همیشه تمیز نگه دارید، به نکاتی که در بالا گفته شد، دقت کنید. اگر با تکنیک‌های ضدعفونی و نگهداری از آن آشنا باشید، قطعاً داشتن استخر می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد، زیرا در تابستان‌های گرم با شناکردن و آب‌بازی کنار خانواده روزهای خاطره‌انگیزی خواهید داشت.